Mos i hiqni qimet e hundës, ja pse!

0
920

Qimet e hundës mund të jenë të bezdisshme, veçanërisht nëse janë të gjata dhe dalin poshtë hundës.

Por heqja e tyre nuk i bën mirë shëndetit.

Mjekët dhe ekspertët kanë paralajmëruar se heqja e qimeve nga hunda, qoftë nëpërmjet depilimit, rruajtjes apo shkuljes, mund të jetë e dëmshme për mirëqenien tuaj fizike dhe mund t’ju bëjë të ndjeshëm ndaj infeksioneve kontraktuese.

Kjo për shkak se qimet e vogla brenda vrimave të hundës janë jetike kur bëhet fjalë për mbajtjen e grimcave të dëmshme që thithim përmes hundës jashtë trupit tonë dhe ruajtjen e lagështirës në ajrin që thithim.

Sigurisht që ka mënyra për t’i mbajtur qimet e hundës të rregullta pa i hequr ato plotësisht, duke përdorur teknika të shkurtimit dhe rrallimit. Prerëset elektrike dhe gërshërët speciale mund të jenë mënyra më e mirë për të mbajtur qimet e hundës që të dalin nga hunda, sipas ekspertëve në Healthline.

Portrait of adult woman cleansing nose with waxing and hair removal method using cotton swabs and gel at home

Healthline shprehet: “Në shumicën e rasteve, depilimi ose shkulja e qimeve në hundë nuk rekomandohet. Tërheqja e qimeve individuale mund të çojë në qime të rrënjosura dhe infeksion. Depilimi, veçanërisht, mund të dëmtojë lëkurën thellë brenda hundës”.

Ata paralajmërojnë gjithashtu përdorimin e kremës për depilim, duke thënë: “Kremi depilues nuk rekomandohet për përdorim në zgavrën e hundës. Depilatorët janë shumë të fortë dhe ju rrezikoni të thithni tym toksik dhe të digjni mukozën brenda hundës”.

Ndërsa Healthline jep dritën jeshile për disa lloje produktesh dylli ose trajtime me laser që synojnë vetëm qimet menjëherë në brendësi të vrimave të hundës, disa mjekë, megjithatë, ende kërkojnë kujdes, shkruan Daily Star, transmeton Klankosova.tv.

Leave a Reply