Ekspertët rekomandojnë masazhën e buzëve me furçë të dhëmbëve, por pse?

0
233

Nëse doni të eliminoni qelizat e vdekura të lëkurës, thjesht aplikoni një shtresë të trashë shkëlqyesi në buzët tuaja, më pas i bëni masazh me një furçë të pastër dhëmbësh dhe të butë me lëvizje rrethore për disa minuta.

Kjo pasi buzët mbeten të thata dhe të plasaritura nën shkëlqim dhe buzëkuq të ndryshëm që duken hidratuese, ndaj është e rëndësishme të kujdeseni për to.

Buzët janë një veçori kryesore që ne i përdorim për puthje, për të ngrënë dhe natyrisht, për të folur. P

Por buzët tuaja mund të zbulojnë gjithashtu çështjet themelore shëndetësore, nga sëmundjet e mëlçisë dhe herpesi, sipas ekspertëve.

Ekspertja Hari Simran thotë se ngjyra, forma dhe struktura e buzëve tuaja mund të zbulojnë shenja të problemeve shëndetësore që mund t’i injoroni nëse keni simptoma të tjera.

Ajo tha se buzët janë “dera” për funksionimin e brendshëm të trupit tonë.

Duke shkruar për Kora Organics, ajo tha se buza e sipërme përfaqëson zemrën, mushkëritë, mëlçinë, stomakun dhe tiroiden.

Leave a Reply