Universiteti “Ukshin Hoti” arrin marrëveshje bashkëpunimi me Komunën e Prizrenit

Universiteti “Ukshin Hoti” i Prizrenit dhe Komuna e Prizrenit kanë arritur marrëveshje bashkëpunimi. Marrëveshja është nënshkruar nga Rektori Prof. Asoc. Dr....

Albini ‘NOKAUTOI’ mbrëmë Serbinë dhe Vuçiqin, përkthimi i plotë në shqip

Një debat i nxehtë është zhvilluar mbrëmë në Mynich të Gjermanisë në mes të kryeministrit të Republikës, Albin Kurti dhe presidentit serb,...

Përplasjet e para Kurti-Vuçiq, Deutsche Welle sjell detaje

Bashkimi Evropian dhe SHBA nuk ia kanë kthyer shpinën Ballkanit Perëndimor. Ky ishte mesazhi që dhanë organizatorët e takimit për Ballkanin Perëndimor,...

Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si...

Një analist politik serb, ka komentuar zhvillimet politike të javës së kaluar Kosovë-Serbi, në një intervistë në emisionin e mëngjesit në televizionin...

Vuçiq për Kosovën: Nuk mund të gënjej e të them se është e jona...

Presidenti serb Aleksander Vuçiq tha se Serbia po lufton për çdo njeri në Kosovë, por se ai nuk do të “gënjejë popullin...

Gjuriq ia bën avokatin Vuçiqit pas përplasjes me Kurtin në Mynih

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në qeverinë serbe, Marko Gjuriq, i cili hodhi edhe nënshkrimin në marrëveshjet historike për hekurudha...

Mbi 7 mijë shoferë mbetën pa leje gjatë vitit 2019

113 persona kanë humbur jetën vetëm gjatë vitit të kaluar nga aksidentet në trafik. Policia ka njoftuar se gjatë vitit paraprak gjithsej...

Ish-komandanti i FSK-së e quan mision të pamundur planin e Kurtit për shërbim ushtarak

Shërbimi ushtarak i obligueshëm, të cilin kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka paralajmëruar se do ta jetësojë gjatë qeverisjes së tij,...

Sot dita e dytë e konferencës së Sigurisë në Munih

Liderë politikë dhe ushtarakë nga vende të ndryshme të botës ndodhen në Gjermani për të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë që...

Përplasjet e para mes Kurtit dhe Vuçiqit

Në Mynih në kuadër të Konferencës për Sigurinë u zhvillua të premten një debat edhe për Ballkanin Perëndimor. Paneli i diskutimit ka...