70 vaksina kundër koronavirus po përpunohen, testohen gjithandej nga shtetet e zhvilluara në botë

Shkencëtarët në të gjithë globin aktualisht janë duke punuar në 70 vaksina të mundshme të koronavirusit. Katër prej vaksinave...

OBSH: Mund t’i kthejmë masat kufizuese, nëse shtetet nuk hapen në mënyrë të kujdesshme...

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, paralajmëroi për rrezikun e kthimit të masave kufizuese nëse shtetet...

Dalja e pakontrolluar e qytetarëve: Mikrobiologu kosovar jep alarmin

Dalja e pakontrolluar e qytetarëve pas lehtësimit të masave për parandalimin e koronavirusit e kërcënon shëndetin publik, sepse  në periudhën pasuese pas...

Ramadani: Jemi drejt shuarjes së plotë të koronavirusit

Drejtori i IKSHPK-së, Nasër Ramadani ka thënë se janë duke e përcjellur me vëmendje situatën pandemike në të cilën gjendet Kosova tani.

Shkencëtarët italianë pretendojnë se kanë gjetur vaksinën e koronavirusit

Studiuesit italianë pretendojnë se janë të parët në botë që kanë gjetur vaksinën për të neutralizuar COVID-19. Raportohet se ata e kanë...

Covid-19, më shumë se 3 milionë e 710 mijë raste infektimi në botë

Më shumë se 3 710 240 raste infektimi dhe 260 546 të vdekur janë regjistruan në 195 vende dhe territore të botës,...

PDK-ja në Prizren kritikon Mytaher Haskukën për lënie anash të projekteve me rëndësi pë...

PDK-ja në Prizren e ka kritikuar Kryetarin e Prizrenit, Mytaher Haskuka, për siç ka thënë po bënë bën propaganda bamirësie.

Dy raste të reja me koronavirus në Prizren

Sot më 06 maj 2020 janë testuar gjithsej 324 mostra të marra nga Klinika Infektive, rastet nga terreni dhe në Shtëpinë e...

Haskuka viziton punëtorinë e prodhimit të plisit dhe të artifakteve nga zhguna

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, sot gjatë ditës e ka vizituar punëtorinë e cila merret me prodhimin e plisit dhe të artifakteve...

Haskuka, Kazaz e Thaqi takojnë afaristët nga Prizreni

Sot kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit e Ekonomik, Sevil Kazaz...