Ukrainasit mbledhin 20 milionë dollarë për të blerë tre dronë Bayraktar – kompania turke refuzon paratë, ua ofron falas

0
167

Prodhuesi turk i mbrojtjes Baykar tha se kishte refuzuar 20 milionë dollarë (rreth 19 milionë euro) para të gatshme për të blerë dronët e saj për Ukrainën dhe në vend të kësaj do t’i dhurojë vendit tre dronë ushtarakë.

Baykar shkroi në një deklaratë të hënën se kishte mësuar për një fushatë për të mbledhur fonde për të blerë dronët e saj Bayraktar TB2, duke shtuar: “Baykar nuk do të pranojë pagesa për TB2 dhe do të dërgojë 3 UAV pa pagesë në frontin e luftës në Ukrainë”.

UAV-të – mjete ajrore pa pilot – njihen më shpesh si dronë.

“Ne kërkojmë që fondet në vend të kësaj t’i dërgohen popullit në luftë të Ukrainës”, ka thënë më tej kompania Baykar, përcjell Telegrafi.

Baykar’dan duyuru!
*
Announcement from Baykar!
*

Оголошення від Baykar! pic.twitter.com/VQxZ5s2jnY

— BAYKAR (@BaykarTech) June 27, 2022

Siç bëjnë të ditur mediat, paratë u mblodhën përmes një fushate të udhëhequr nga personaliteti televiziv ukrainas Serhiy Prytula, sipas agjencisë ukrainase të lajmeve Ukrinform.

Prytula festoi arritjen e shifrës së synuar në një postim në Twitter të 24 qershorit, duke thënë se u deshën vetëm tre ditë.

Baykar prodhon katër lloje dronësh dhe është e paqartë se cilin model synon të dërgojë në Ukrainë.

Dronët e tij të famshëm Bayraktar TB2 – të njohur gjerësisht si “Bayraktars” – kanë status pothuajse mitik në Ukrainë.

Lufta e vazhdueshme kundër Rusisë është konflikti i parë i madh në të cilin janë vendosur në përdorim dronët Bayraktar.

Aftësia e tyre për të shënjestruar me saktësi kolonat e tankeve ruse me lëvizje të ngadalta ishte një nxitje në mbrojtjen e Ukrainës në fazat e hershme, dhe madje frymëzoi një këngë popullore që u bë virale.

Deklarata e Baykar-it të hënën tha se ishte “prekur nga solidariteti dhe vendosmëria [e ukrainasve] përballë sfidave në dukje të pakapërcyeshme”, duke shtuar: “Baykar lutet për një zgjidhje të drejtë dhe paqe të qëndrueshme”.

Rusia ka kritikuar më parë shitjen e tyre në Ukrainë, por zyrtarët turq vunë në dukje se Baykar është një kompani private dhe se këto nuk janë marrëveshje shtet-shtet. /Telegrafi

Leave a Reply