Ndihmëssekretarja amerikane viziton Ballkanin, në Kosovë takon Osmanin e Kurtin

0
118

Ndihmëssekretarja e shtetit për Diplomacinë Publike dhe Çështjet Publike, Elizabeth M. Allen pritet të vizitojë, Kosovën, Maqedoninë e Veriut, Serbinë e Bosnjë e Hercegovinën.

Vizitat pritet të fillojnë fillojnë më 12 maj në Sarajevë të Bonjës dhe të përfundojnë më 20 maj, në Shkup, të Maqedonisë së Veriut.

Siç thuhet në një njoftim për media gjatë vizitës ë saj në Kosovë, Allen pritet të takohet me kryeministrin, Albin Kurti dhe presidenten, Vjosa Osmani.

“Në Prishtinë, Kosovë, nënsekretari Allen do të takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti për të diskutuar mbështetjen e SHBA-së për rrugën e Kosovës drejt integrimit euroatlantik dhe partneritetin tonë me Kosovën për të luftuar dezinformimin e huaj dhe ndikimin malinj”, thuhet në njoftim.

Gjithashtu, ajo pritet të vizitojë ushtarët amerikanë në misionin e KFOR-it, disa studentë dhe vend të trashëgimisë kulturore.

“Ndërsa në Kosovë, nënsekretari Allen do të vizitojë pjesëtarët e shërbimit amerikan të dislokuar si pjesë e Misionit Paqeruajtës të Forcave Kosovare të NATO-s (KFOR) në Camp Nothing Hill, duke nënvizuar përkushtimin e Shteteve të Bashkuara për stabilitetin dhe sigurinë e rajonit. Nënsekretari Allen do të zhvillojë gjithashtu diskutime me studentë të ndryshëm kosovarë të angazhuar në lëndët e shkencës, teknologjisë, inxhinierisë dhe matematikës në Institutin Teknologjik Rochester – Kosovë. Ajo do të udhëtojë në Dresnik për të zbuluar mozaikët e kohës romake që arkeologët po restaurojnë falë mbështetjes nga Fondi i Ambasadorëve të Departamentit të Shtetit për Ruajtjen e Kulturës”, thuhet më tej në njoftim.

Leave a Reply