Këtë pranverë garderoba është plot me flutura, mësoni si t’i vishni ato

0
1041

Janë të pakta motivet që moda i ka pëlqyer aq shumë sa fluturat duke filluar në vitet 1930 dhe printimet e Elsa Schiaparelli dhe shumë më vonë si veshjet me shkëlqim fluturash gjatë fillimit të viteve 00. Fluturat kanë atë që ne e quajmë status. Në muajin e modës me koleksionet për sezonin S/S 2022, në shumë raste pamë që fluturat të bëhen frymëzim, si në sfilatën e Alberta Ferretti, Chanel dhe kulmin e buzz shoë-t të Blumarine.

Vajza e posterit Y2K Dua Lipa është një fanse e madhe e trendit. “Vetëm energji fluturash në 2021”, shkroi ylli i popit në Instagram në fund të vitit të kaluar. Fotografia e saj e profilit në platformë tregon dritën e një fluture ‘bruz’ që shfaqet në fytyrën e saj. Por fluturat ‘kanë fluturuar’ edhe në garderobën e saj.
Nëse shikoni më nga afër, fluturat janë kudo. Të printuara, në veshje dhe aksesorë, të qëndisura, 3D, në kapëse flokësh të imta, por edhe filtra në rrjetet sociale.

Për të tjerët, fluturat simbolizojnë çlirimin, për të tjerët, transformimin dhe ndryshimin, lirinë dhe bukurinë. Pra, mund ta kuptojmë shumë lehtë pse janë konsideruar edhe  simboli i vitit 2021, momenti që shpreh gjithçka që ndjejmë, teksa dolëm nga pandemia.

Leave a Reply