Ja si ta pastroni dyshekun tuaj dhe ta bëni si të ri

0
228

Sado që mund të ndërroni çarçafët çdo ditë, bakteret kalojnë nëpër to dhe përfundojnë në dyshek, gjë që i lejon ata të riprodhohen pa probleme madje mund të hasni edhe njolla nga lagështia.

Do t’ju tregojmë disa truke shtëpiake dhe të lira për të eliminuar lloje të ndryshme të njollave dhe aromave të këqija, duke e bënë dyshekun tuaj si të ri.

1.- Uthulla e bardhë – është perfekte për njollat ​​e reja të mykut. Fërkojmë me një leckë të lagur me ujë, detergjent dhe shumë uthull zonën e prekur dhe kjo ndikon në pH e mykut duke eliminuar të gjitha bakteret pasi vetë uthulla avullon me kalimin e kohës.

2.- Bikarbonat natriumi – Për të hequr njollat ​​e urinës nga një dyshek, thjesht aplikojmë sodë buke në njollë dhe e lëmë të qëndrojë për rreth 30 minuta. Pasi e fërkojmë njollën me një sfungjer me ujë me sapun, e pastrojmë me një leckë të lagur dhe e lëmë të thahet.

3.- Peroksid hidrogjeni (ujë i oksigjenuar) – Për të hequr njollat ​​më të vjetra të mykut, do të na duhen 30 ml peroksid hidrogjeni dhe 1 lugë gjelle sodë buke, ku fërkojmë mirë me një furçë dhëmbësh derisa të shkumëzoj. Për të përfunduar, e heqim tepricën me një leckë pak të lagur transmeton 04 Online

5.- Përzierje më e mirë e bërë në shtëpi
Ky opsion është pak i vështirë për t’u përgatitur, por ndihmon në heqjen e llojeve të ndryshme të njollave dhe largon plotësisht bakteret.

Do të na duhen:

1 filxhan alkool etilik
3 gota uthull të bardhë
1 lugë gjelle sodë buke
3 lugë gjelle zbutës
Procedura
I bashkojmë të gjithë përbërësit në një enë të madhe.
Lagni ngadalë një leckë dhe fërkojeni mirë të gjithë dyshekun (në zonat me më shumë njolla, fërkojeni me më shumë forcë).
Pasi përzierja të ketë mbaruar, lëreni dyshekun në diell ose diku që të ajroset mirë.

/04 Online

Leave a Reply