Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim: Liverpool – Real Madrid

0
209

Edicioni 2021/2022 i Ligës së Kampionëve po i vije fundi, pasi sot (e shtunë) në finale do të përballen Liverpooli dhe Real Madridi.

Ndeshja do të jetë hera e tretë që të dy skuadrat do të takohen në një finale të Kupës Evropiane, me herën e fundit që triumfues dolën Los Blancos.

Skuadra spanjolle e synon triumfin e 14-të në këtë garë, për të vazhduar kështu dominimin e plotë.

Real Madridi deri më tani ka 13 tituj të fituar, duke qenë klubi me më së shumti tituj kampioni në Ligën e Kampionëve.

Ndeshja zhvillohet sonte me fillim nga ora 21:00 në “Stade de France” të Parisit.

Liverpool

Fabinho u stërvit plotësisht të mërkurën dhe Jurgen Klopp thotë se Thiago tani ka një shans të mirë për të kaluar në finale në një nxitje të madhe të dyfishtë për Liverpool-in.

Mohamed Salah dhe Virgil van Dijk u kthyen nga lëndimi në ndeshjen e fundit të Liverpool-it në ligë të sezonit në fundjavë dhe do të fillojnë këtu.

Ibrahima Konate ka fituar para Joel Matip në pesë nga gjashtë ndeshjet e Liverpool-it me eliminim në Champions League. Joe Gomez duhet të jetë në dispozicion, por nuk do të fillojë.

Roberto Firmino dhe Diogo Jota me shumë gjasa do të kënaqen me një vend në stol.

Real Madrid

David Alaba ka humbur gjashtë ndeshjet e fundit të Real Madridit për shkak të lëndimit, me Nacho në gatishmëri për të startuar nëse kërkohet.

Eduardo Camavinga ka impresionuar nga stoli në fazën me eliminim direkt të kompeticionit, por Toni Kroos pritet të marrë titullin.

Rodrygo është një nga arsyet kryesore që ata kanë arritur në finale, kështu që ai do të luftojë Federico Valverde për një vend në krahun e djathtë të shtunën.

Statistika

Liverpool ka fituar 10 nga 12 ndeshjet e fundit (Champions League).

Ka pasur mbi 2.5 gola të shënuar në 9 nga 11 ndeshjet e fundit të Real Madridit (Champions League).

Real Madrid ka shënuar të paktën 2 gola në 8 nga 10 ndeshjet e fundit (Champions League).

Liverpool ka shënuar të paktën 2 gola në 11 nga 12 ndeshjet e fundit (Champions League).

Real Madridi është i pamposhtur në 5 ndeshjet e fundit kundër Liverpool-it në të gjitha garat.

Analizë

Real Madridi ka pasur një sy në finalen e Ligës së Kampionëve që prej përfundimit të titullit në Spanjë në fund të prillit. Carlo Ancelotti i ka pushuar lojtarët që nga ajo kohë, por mund të jetë e vështirë të kalosh ndërrimin pas trageteve për një muaj.

Liverpool-i e humbi për pak titullin e Premier League fundjavën e kaluar, por ende ka fituar dy trofe tashmë këtë sezon me fitore në Kupën e Ligës dhe FA Cup. Tani ata janë për t’u hakmarrë ndaj Madridit pas humbjes në finalen e Ligës së Kampionëve 2018.

Ajo sfidon besimin se Madridi është edhe në finale pasi është mposhtur për shumicën dërrmuese të ndeshjeve kundër Paris Saint-Germain, Chelsea dhe Manchester City, por ja ku janë. Mungesa e Fabinhos dhe Thiagos, apo edhe njërit prej tyre, do të balanconte ndeshjen të shtunën, por Liverpool është ende favorit në letër.

Formacionet e mundshme

Liverpool (4-3-3): Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Dijk, Robertson; Henderson, Fabinho, Thiago; Salah, Mane, Diaz.

Real Madrid (4-3-3): Courtois; Carvajal, Militao, Nacho, Mendy; Modric, Casemiro, Kroos; Valverde, Benzema, Junior.

Parashikim: Liverpool 2 – 1 Real Madrid

Leave a Reply