Limoni, kripa dhe piperi janë 3 përbërësit që kur bëhen bashkë, trajtojnë këto 8 probleme që zakonisht

0
310

Limoni, kripa dhe piperi janë përbërësit e juaj më të preferuar në gatim, por këta përbërës funksionojnë më së miri dhe në ndihmë të shëndetit tuaj.Shumë komunitete në botë i kanë gjetur si zgjidhje efikase për shumë probleme shëndetsore.

Ja cilat janë ato:

1. Dhi mbje fyti;Për të lehtësuar dhi mbjet e fytit ju duhet të përzieni një lugë gjelle lëng limoni, me ½ e lugës së gjellës piper të zi dhe një 1 lugë gjelle kripë deti në një gotë me ujë të ngrohtë. Për të zbutur një kollë të ftohtë, bëni gargarë disa herë në ditë me këtë përzierje.2. Hundë të bll okuara;Ju mund të lehtësoni bll okimet në hundë nëse thjesht e bëni veten tuaj të tështijë. Përzieni sasi të barabarta të kanellës, fara ka rdamomi, piper të zi dhe bluajini. Me ngadalë merrini erë pudrës dhe lejojeni veten të tështini mjaftueshëm.

3. Pastroni gu rët e tëmthit;Gu rët e tëmthit janë depozita të fluidëve të tretshëm të formuar në tëmth. Ato janë tepër të dhimbshme dhe mund të bll okojnë sistemin tretës.Zakonisht, hiqen me ki ru rgji. Por disa njerëz për të cliruar dhi mbjen, marrin 1 pjesë piper të zi dhe 1 pjesë limon si dhe 3 pjesë vaj ulliri për të shpërbërë gu rët.4. Pla gë ulceroze;Për të shëruar membranën e mukozës në gojë, në një gotë me ujë të ngrohtë, hidhni një 1 lugë gjelle kripë Himalaje. Vendoseni në gojë pas cdo vakti. Do të pastrojë bakteriet e këqija dhe do të ndihmojnë në shërim. Nëse jeni i/e guximshëm, shtoni pak limon.

5. Humbja e peshës;Për të përmirësuar metabolizmin dhe për të humbur disa kile, pini një mix të dy lugëve gjelle lëng limoni, një lugë gjelle mjaltë dhe ¼ e lugë gjelle piper të zi, një ujë të ngrohtë.Limoni është i pasur në polifenole që parandalojnë shtimin e peshës dhe ndihmojnë në dje gien e yndyrës. Piperina nga piperi i zi do të bll okojë formimin e qelizave të reja të yndyrës.6. Të përziera;Aroma e limonit parandalon të përzierat dhe piperi i zi qetëson shqetësimet e stomakut. Kombinoni një lugë gjelle piper të zi me një lugë gjelle limon të freskët në një gotë me ujë të ngrohtë. Pijeni ngadalë.

7. Dhi mbje dhëmbi;Ju mund të shëroni një dhi mbje dhëmbi me një mix: ½ lugë caji të vajit të karafilit dhe piper. Aplikojeni përbërjen në dhëmbë.8. I ftohti dhe gripi;Për të shëruar një të ftohtë të zakonshëm, në një kupë të ujit që po zien shtrydhni një gjysëm limoni. Lëreni lëkurën dhe pjesën e brendshme të zbutet për 10 minuta. Më pas hiqni limonin nga uji dhe shtoni një lugë mjalti të papërpunuar. Ju mund të pini aq sa duhet për të shëruar të ftohtin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here