Dobitë që sjell baleti, sidomos për fëmijët

0
301

Baleti po del të jetë goxha i dobishëm, sidomos për fëmijët, të cilët që në kohë të hershme fillojnë të merren me të.

Kështu të pakttën po thonë, dy autorët Prek Memaj e Erblina Kallabaku, të cilët përmes një videoje, kanë shpjeguar të mirat nga ky lloj vallëzimi, shkruan gazeta inFokus.

“Valltarët e baletet e bëjnë të duken të lehtë kur lëvizin nëpër skenë, nga lëvizjet delikate në pikat e shputës, mësojnë: bashkërëndimin, balancimin dhe kontrollojnë trupat e tyre në lëvizje”.

“Fëmijët që merren me balet kanë një trup më elastik, të zvhilluar mirë, rritje më të shëndetshme, rrisin besimin në vetvete, kanë kujtesë më të mirë, përfitojnë aftësi të bashkëpunimit në grup dhe disponim më të mirë”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here