Torino është qyteti ku do të organizohet “Eurovision 2022”

0
189

Qyteti italian i Torinos ka fituar garën për t’u bërë qyteti mikpritës i konkursit të 66 të të Këngës në Eurovision, pasi ka triumfuar mbi 16 oferta të tjera konkurruese.

Sipas faqes zyrtare, finalja e madhe do të mbahet në PalaOlimpico të shtunën e 14 majit me gjysmëfinalet më 10 dhe 12 maj. Kryeqyteti i Piemonte do të jetë qyteti i tretë italian që pret këtë ngjarje pas Napolit (1965) dhe Romës (1991), falë fitores madhështore të Måneskin në Roterdam vitin e kaluar.

‘Torino është Qyteti Pritës i Përsosur për Konkursin e 66 -të të Këngës në Eurovision. Siç e pamë gjatë Lojërave Olimpike Dimërore 2006, PalaOlimpico tejkalon të gjitha kërkesat e nevojshme për të organizuar një ngjarje globale të kësaj shkalle dhe ne kemi qenë shumë të impresionuar nga entuziazmi dhe angazhimi nga Qyteti i Torinos i cili do të mirëpresë mijëra tifozë majin e ardhshëm.Ky do të jetë konkursi i parë i këngës në Eurovision që do të mbahet në Itali në 30 vjet dhe, së bashku me transmetuesin tonë pritës Rai, ne jemi të vendosur ta bëjmë atë një të veçantë.’-tha Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Eurovision Song Contest, Martin Österdahl.

Leave a Reply