Kampioni i boksit në Suedi, tatuazh me Hasan Prishtinën dhe Albin Kurtin

0
56

Kampioni i boksit në Suedi, tatuazh me Hasan Prishtinën dhe Albin Kurtin.

Mërgimtarët mbështesin Kurtin edhe në këtë mënyrë
Pak ditë më parë, u bë e ditur se Kosova do të shkojë në zgjedhje së shpejti. Saktësisht data e zgjedhjeve është paraparë me datën 14/02.2021.

Mbështetësit e partive politike, edhe në mërgatë, janë të shumtë. Naim Terbunja, boksieri profesionist me një karrierë të lavdishme, ku prej 236 meçeve pati vetëm një humbje, vjen me një ide domëthënëse, transmeton albinfo.ch. Përpos votës, Terbunja ka një vepër artistike origjinale në trupin e tij, në përkrahje të Kurtit.

Naim Terbunja në krahun e tij ka të vizatuar një portret, sa historik po aq edhe domëthënës. Në këtë portret shohim dy gjysmëfigura të cilat përplotësohen dhe shkrihen në një. Në atë të simbolit të kombit e të dinjitetit të shqiptarëve.

Është interesante ky tatuazh në krahun e kampionit shqiptar të boksit që jeton në Suedi, sepse gjysma e portretit është fytyra e Albin Kurtit, ndërsa gjysma tjetër është e heroit të kombit, Hasan Prishtinës.

Terbunja shprehet se “Mërgimtarët në Skandinavi janë të shqetësuar për situatën e katandisur në Kosovë, dhe nuk është e rastësishme pse ka një interesim të jashtëzakonshëm për të votuar për Vetëvendsjen dhe Albin Kurtin”, tha ai.

Për kujtesë: Naim Terbunja në vitin 2009 ka fituar Golden Gloves në New York, për ta përfaqësuar më pas këtë shtet në garën nacionale në ShBA. Si profesionist, ai ka fituar tre herë turneun ndërkombëtar të boksit “Adem Jashari” që organizohet në Kosovë, dhe me të njëjtin sukses i ka përmbyllur disa turne të tjerë jashtë vendit.

Në Suedi, ai është shpallur tetë herë kampion boksi dhe ka përfaqësuar këtë shtet në Lojërat Olimpike të mbajtura në Peking gjatë vitit 2008.

Leave a Reply