Si ta mbajmë zorrën të shëndetshme?

0
427

Shumë aspekte të jetës moderne siç janë nivelet e larta të stresit, shumë pak gjumë, ngrënia e ushqimeve të përpunuara, sheqeri i lartë dhe marrja e antibiotikëve të gjitha mund të dëmtojnë mikrobiomën tonë të zorrëve.

Kjo nga ana tjetër mund të ndikojë në aspekte të tjera të shëndetit tonë, të tilla si truri, zemra, sistemi imunitar, lëkura, pesha, niveli i hormoneve, aftësia për të përthithur lëndët ushqyese dhe madje edhe zhvillimin e kancerit.

Një zorrë jo e shëndetshme që është e ekspozuar ndaj zgjedhjeve të dobëta të ushqimit, të tilla si sheqeri i tepërt, karboni me cilësi të ulët, antibiotikët, dhe kimikatet dhe aditivët e dëmshëm, ka më shumë të ngjarë të acarohen ose të përflaken.

Ky problem mund të komplikohet nëse sistemit tretës i mungojnë enzimat e duhura të bimëve tretëse të nevojshme për të zbërthyer karbohidrate, proteina dhe yndyrna. Kjo gjithashtu mund të ndodhë kur zorra e pashëndetshme përmban shumë baktere të dëmshme, jo baktere të mjaftueshme të dobishme, ose jo mjaftueshëm lëndë ushqyese të shëndetshme.

Simptomat e dukshme përfshijnë ngërçe, gaz, vjellje, urth, shtim në peshë, dhe jashtëqitje ose konstipacion të lirshëm, këto mund të jenë tregues të çështjeve më të mëdha.

Një zorrë e pashëndetshme mund të çojë në dhimbje të tjera të trupit, çrregullime të gjumit, dhimbje koke, lodhje dhe përqendrim të ulët mendor.

Një zorrë e pashëndetshme mund të jetë gjithashtu simptomatike e çështjeve shumë më të mëdha të zorrëve siç janë sëmundja inflamatore e zorrëve, sindroma e zorrës së irrituar dhe madje edhe kanceri dhe diabeti.

Një zorrë e shëndetshme është plot me probiotikë, dhe ata probiotikë në të vërtetë mund të zvogëlojnë stresin dhe ankthin. Funksioni gastrointestinal gjithashtu shpesh lidhet me alergjitë ushqimore dhe ndjeshmërinë si qumështin, vezët dhe arrat.

Për të parandaluar këto çështje dhe për të mbajtur një zorrë të shëndetshme, së pari shmangni disa zakone jo të shëndetshme, shkruan Alternative Medicine. Një dietë e dobët është shkaku i një zorrë jo të shëndetshme në mesin e shumë problemeve të tjera, dhe ndërsa një filxhan kafe dhe një gotë verë mund të shërbejnë si libreza të ditës për disa prej nesh, këto mund të çojnë gjithashtu në stres tretës.

Stresi është një zakon tjetër jo i shëndetshëm për tu shmangur, pasi sistemi tretës vjen sekondar në luftë ose përgjigjet e fluturimit mund të shkaktojnë stresin, prandaj, krijimi i mungesës së furnizimit me gjak në traktet tretëse.

Marrja e kosit dhe bananeve dhe shndërrimi i tyre në një lëng të pijshëm është një mënyrë për të pirë probiotikët tuaj.

Një zgjedhje e dukshme është të merrni probiotikë të përditshëm në një formë kapsulë ose pilule, dhe kjo mund të shkojë ashtu si duhet me mbajtjen e një diete të shëndetshme. Kalciumi njihet se rrit shëndetin e baktereve probiotikë në zorrë, dhe vitamina D ndihmon në përthithjen e saj.

Vitamina D gjithashtu mund të jetë e dobishme për çdo pjesë të ndërtimit të imunitetit tuaj, përfshirë ndihmën e tretjes, dhe Omega 3 është i dobishëm kur luftoni inflamacionin. 

Leave a Reply