Shpëtoni nga puçrrat e kuqe në mjekër, këto janë mënyrat efikase nga dermatologët

0
580

Aknet në mjekër janë një shenjë që tregon ardhjen e periodave tek gratë apo një çrregullim hormonal.

Siç mund ta keni ven re dhe të njëjtën gjë thonë dhe dermatologët këto puçrra janë shumë rezistente ndaj trajtimeve. Ja çfarë duhet të dini për puçrrat në mjekët dhe saktësisht se si t’i kurojnë atë.

“Këto akne janë shkaktuar nga vaji i cili bllokon  poret, së bashku me acarimin e lëkurës që rezulton në gunga të kuqe,” shpjegon dermatologu Joshua Zeichner. “Por ndryshe nga puçrrat e tjera, puçrrat e mjekrës kanë tendencë të jenë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj luhatjeve të hormoneve.” Kjo është arsyeja pse ju keni më shumë të ngjarë t’i shihni ato të shfaqen rreth periudhës së perioave dhe të pastrohet pasi të përfundojnë.

bëni skrab në periudhën përpara menstruacioneve në mënyrë të tillë që të pastrohen poret

Shtoni një pastrues me acid salicilik në rutinën tuaj të lëkurës. Dr. Zeichner rekomandon këtë përbërës që të largojë vajin e tepërt dhe qelizat e vdekura të lëkurës nga sipërfaqja e lëkurës tuaj.

– Nëse ende nuk po gjeni zgjidhje vizitoni dermatologun tuaj. Sigurohuni që të shihni dermatologun tuaj për një rutinë gjithëpërfshirëse të puçrrave.

Leave a Reply