“Rita Ora dhe Dua Lipa nuk do të bëhen kurrë bashkë”, Bebe Rexha thotë se u mundua t’i pajtojë

0
71

Bebe Rexha ka kompozuar për disa nga artistët më të mëdhenj në botë, është nominuar për çmimet ‘Grammy’ dhe shiti më shumë se 10 milionë kopje të këngës së saj hit “Meant To Be”.

Por ka një gjë që ajo nuk mund ta shtojë në listën e saj të arritjeve – ndreçjen e raporteve mes Dua Lipës dhe Rita Orës.

Këngëtarja shqiptaro-amerikane publikoi së fundmi albumin e saj më të ri, “Better Mistakes”, dhe i mungonte një këngë – bashkëpunim midis saj, Ritës, Duas dhe Ava Max, që të gjitha kanë prejardhje shqiptare.

Në një intervistë të fundit për The Sun, ajo tha se bashkëpunimi i famshëm tani beson se nuk do të ndodhë kurrë për shkak të grindjes midis yjeve.

Në një përgjigje të formuluar me kujdes kur u pyet për marrëdhëniet mes vajzave shqiptare, Bebe Rexha tha: “Unë kam provuar vërtet. Nuk e di se çfarë po ndodh realisht atje ose cila është drama. Jam përpjekur të jem gjithnjë paqeruajtëse dhe t’i sjell vajzat së bashku”.

“Për mua, me të vërtetë do të doja të bëja diçka së bashku, por nuk jam e sigurt që do të ndodhë ndonjëherë. Dhe nuk do të them më shumë për këtë”, tha ajo.

Dua dhe Rita, prindërit e të cilave janë të gjithë nga Kosova, nuk e kanë diskutuar kurrë rivalitetin e tyre, megjithëse besohet se ka marrëdhënie të fohura mes tyre.

Bebe Rexha llogarit se ato janë bërë “konkurruese” me njëra-tjetrën për shkak të presioneve për të qenë në industrinë e muzikës.

Ajo tha: “Është e çuditshme sepse unë e di se si është të jesh vajzë dhe ndonjëherë mund të bëhemi vërtet konkurruese. Unë nuk jam duke folur për mua, Duan, Ritën dhe Avan, unë jam vetëm duke folur për femrat në përgjithësi. Çfarë ndodh është se nuk ka mjaft femra në tryezë”.

“Unë nuk e di për top listat në Mbretërinë e Bashkuar, por këtu në ShBA, dy vjet më parë 80 për qind e radios ishin këngë të meshkujve dhe vetëm 20 për qind e këngëve që transmetoheshin ishin nga artistet femra. Kjo është rrëmujë. Kur e shohim që kemi vetëm 20 për qind nga ne, ndihemi sikur duhet të konkurrojmë, ne jemi një pakicë në industrinë e muzikës”, tha ajo.

“Është e trishtueshme që ekziston një konkurrencë e pashprehur, sepse unë e shoh atë s: ‘Sa e mrekullueshme është që të gjithë kemi nivelet tona të suksesit’?. “Unë do të doja që kjo të ndodhte sepse i njoh të gjitha këto vajza individualisht dhe ato janë të gjitha të mrekullueshme”, shtoi 31-vjeçarja.

“Unë thjesht jam shumë krenare që jemi katër vajza me gjak të ngjashëm nga i njëjti vend”, shtoi ajo.

Ka shumë bashkëpunime të tjera në albumin e ri të Bebe Rexhës, duke përfshirë emrat e njohur si: Doja Cat, Travis Barker dhe Ty Dolla $ign. Dhe ajo i ka gishtat e kryqëzuar që albumi i saj i ri përmbush ëndrrën e saj përfundimtare për të fituar një ‘Grammy’. Ajo u nominua për dy të tilla në vitin 2019, dhe në një prej çmimeve ajo ishte e nominuar për kategorinë “performanca më e mirë duo/grup e zhanrit country” për hitin “Meant To Be”, të cilin ajo e interpreton me grupin e famshëm amerikan Florida Georgia Line.

Është një nga 45 këngët në historinë e këngëve të ShBA-së që është certifikuar me pllakatën e diamantit për shkak të dëgjueshmërisë së madhe dhe faktit që ka shitur mbi 10 milionë kopje dhe ka kaluar 50 javë duke qëndruar e para në top listën e këngëve të zhanrit ‘country’. Dhe kur çmimi shkoi për dyshen tjetër të nominuar, Dan + Shay për këngën e tyre “Tequila”, Rexha goditi fort.

Duke reflektuar mbi situatën, Bebe Rexha kujtoi: “Më kujtohet që shkova në shtëpi atë natë dhe po qaja gjithë natën, isha aq e thyer nga zemra. Mendova, ‘Nëse do të fitoja ndonjëherë një ‘Grammy’, do të isha me “Meant To Be”’. Unë isha aq e ngazëllyer dhe kisha shkruar një fjalim. Unë u ktheva në shtëpi dhe po pija dhe qaja gjithë natën”./Telegrafi

Leave a Reply