Zbuloni efektet e kanellës për shëndetin, ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe…

0
50

Kanella konsiderohej si një erzë luksoze në Evropë gjatë Mesjetës. Arabët e transportuan atë përmes rrugëve të vështira tokësore dhe vetëm njerëzit e pasur kishin mundësi ta blinin. Sot, kanella mund të gjendet në pothuajse çdo kuzhinë. Por kjo erzë  e zakonshme është më shumë sesa thjesht një shtesë e shijshme në ëmbëlsira, ajo ndikon shumë mirë edhe në shëndetin tonë.

1. Mund të minimizojë aknet.         

Kanella ka veti antimikrobike që janë të dobishme për trajtimin e shpërthimeve në lëkurë. Kjo erzë mund të shkatërrojë bakteret dhe kërpudhat që shkaktojnë njolla. Është gjithashtu një burim i shkëlqyer i antioksidantëve të fuqishëm që mbrojnë trupin tuaj nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira. Ato mund të shkaktojnë inflamacion të lëkurës dhe kur kjo ndodh, poret tona bllokohen, gjë që shkakton puçrra.

2. Parandalon shenjat e plakjes.

Radikalet e lira mund të kontribuojnë gjithashtu në plakjen e parakohshme të lëkurës, duke shkaktuar vija të holla, pigmentim dhe lëkurë të përgjithshme me pamje të shurdhër. Antioksidantët tek kanella ngadalësojnë këtë proces duke mbrojtur qelizat tuaja nga ky dëmtim. Kanella madje mund të nxisë edhe prodhimin e kolagjenit.

3. Kjo e bën lëkurën tuaj të duket më e njëtrajtshme.

Kanella rrit qarkullimin, duke sjellë gjak dhe oksigjen në lëkurë. Ai përmban një astringent, një kimikat që zvogëlon ose ngushton indet e trupit. Mund të ndihmojë lëkurën tuaj të duket më e butë dhe më e barabartë dhe të përmirësojë shëndetin e saj nga brenda dhe jashtë.

4. Ka veti anti-inflamatore.

Pezmatimi ndihmon trupin tuaj të luftojë viruset dhe të riparojë dëmtimin e indeve. Por nëse drejtohet kundër indeve të trupit tuaj, mund të bëhet e rrezikshme. Studimet kanë treguar se kanella ka veti anti-inflamatore dhe madje mund të lehtësojë ënjtjen.

5. Mund të ulë rrezikun e sëmundjes së zemrës.

Sipas studimit, shtimi i kanellës në dietën tuaj mund ta mbajë zemrën të shëndetshme. Në studim, minjtë që ushqehen me një dietë të pasur me ushqime që përmbanin kanellë për 12 javë fituan më pak peshë sesa minjtë që hëngrën ushqime të yndyrshme pa kanellë. Një dietë e pasur me yndyrë mund të çojë në sëmundje të zemrës dhe shtimi i kanellës në ushqimin tuaj mund të ndihmojë në kompensimin e këtij rreziku.

6. Ndihmon në humbjen e peshës.

Kanella është e pasur me fibra. Kjo ju jep një ndjenjë të plotësisë dhe ju ndihmon të luftoni dëshirat për ushqim. Gjithashtu rrit metabolizmin, sepse trupi juaj përdor më shumë energji për të përpunuar kanellën sesa ushqime të tjera.

7. Mund të përmirësojë kujtesën.

Kanella mund të vonojë plakjen e trurit dhe të ulë stresin oksidativ të qelizave të trurit. Ajo gjithashtu stimulon plasticitetin e hipokampës, një pjesë e trurit e lidhur me kujtesën. Kanella madje përmirëson disa simptoma të sëmundjes Alzheimer dhe Parkinson. 

Leave a Reply