Tri probleme të zakonshme shëndetësore që qepa e njomë zgjidh në çast

0
124

Mjekësia alternative i konsideron qepët e reja një ushqim tepër të vlefshëm dhe të shëndetshëm. 

Përveç që ndihmon në ftohjet dhe ul presionin e lartë të gjakut, qepët e pranverës kanë veti anti-inflamatore dhe punojnë kundër kërpudhave, stresit dhe lodhjes.

Këto probleme shëndetësore zgjidhen shpejt nga pjesa e gjelbër e qepës së re:

1. Dhimbje fyti

Prisni qepën në pjesën e gjelbër në copa, shtoni pak xhenxhefil të integruar dhe kripë dhe vendosini të gjitha së bashku në një qese lecke ose leckë dhe ngroheni atë. 

Përfundoni kompresën e ngrohtë në një leckë ose peshqir tjetër dhe vendoseni në zonën e dhimbjes.

2. Këmbët e fryra

Gatuajeni pjesën e gjelbër të qepës së pranverës për disa minuta.

Përziejeni atë me një blender (shtoni shumë pak ujë nëse është e nevojshme), derisa përzierja të shndërrohet në një pastë. 

Vendoseni këtë pastë në pjesët e fryra të këmbëve.

3. Bllokimin e hundëve

Merr një pjesë të vogël të gjelbër të qepës së pranverës dhe zhyt një copë leshi ose pambuku në lëngun e saj. 

Vendosni një kompresë të tillë të lagur në zonën e hundës dhe sinusit.

Kjo do të aktivizojë mukozën dhe do të zhbllokojë rrugët e frymëmarrjes, shkruan Satisfied.

Leave a Reply