Mos i hidhni më bishat e patëllxhanit! I zjeni, piheni dhe do shpëtoni nga kjo sëmundje që të nxin jetën

0
40

Patëllxhani përshihet në kategorinë e perimeve të verës. Kjo është diçka që e di çdokush prej nesh. Por të rrallë janë ata që e dinë se kur përdorim patëllxhan nuk duhet të hedhim bishtat e tyre në mbeturina.

Për shkak se më shumë se vetë patëllxhani, bishti i tij përmban mjaft dobi në vetvete. Sado që çdokush prej nesh e përdor në receta të ndryshme, bishtat e tij nuk i kemi vlerësuar siç duhet…

Hemoroidet sa vijnë e shtohen dhe shndërrohen në makthet e ditëve të sotme. Në lidhje me të ekzistojnë mjaft terapi, si ajo me medikamente, ndërhyrje kiru rgjikale dhe terapia me lazer.

Ndërkaq pa u orientuar drejt asnjërës prej këtyre metodave mund të shpëtojmë nga hemoroidet me një metodë krejt natyrale. Pa dyshim duhet të provoni kurën e patllixhanit. Personat që e kanë përdorur kanë bërë të ditur se kanë pasur efekte pozitive në këtë drejtim në sajë të kësaj kure.

5 bishta patëllxhani 5 gota ujë. Së pari presim pjesët jeshile të patllixhanëve, pra bishtin e tyre. Më pas i pastrojmë mirë dhe i hedhim në ujin që kemi vendosur në tenxhere. Më së fundi i lëmë të ziejnë. Gjatë zierjes tenxheren e mbyllim me kapak dhe e lëmë të ziejë për gjysmë ore në zjarr të ulët. Gjatë kësaj kohe kurrsesi mos e hapni kapakun e tenxheres. Lëreni të ftohet dhe më pas hapeni kapakun e tenxheres dhe merrni bishtat brenda saj. Ujin e përfituar nga kjo zierje mund ta vëmë në frigorifer.

Pijeni 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në darkë, 1 gotë ujë para buke. Këtë kurë mund ta vijoni për 5 ditë. Do të shihni rezultatet e qarta të kësaj kure mbi hemoroidet.

Leave a Reply