Gërhitja dhe problemet shëndetësore

0
106

Nata duhet të sjellë paqe dhe qetësi, por nëse keni nderin të flini me dikë që gërhet çdo natë, dhoma juaj sigurisht nuk do të jetë një oazë paqeje.

Por, përveç faktit që gërhitja mund të jetë në kategorinë e ngacmimeve të pavetëdijshme të një partneri, shtrohet pyetja nëse ka rreziqe specifike për atë që gërhet?

Për fillestarët, është e rëndësishme të dinë se gërhitja me zë të lartë, të rregullt dhe shqetësues është shpesh një pararendës i apneas në gjumë.

“Nëse gërhitni, ka më shumë të ngjarë të zhvilloni apnea të gjumit”, tha Ann Romaker, profesoreshë e mjekësisë.

Kërkimet e botuara në revistën Chest kanë treguar se gërhitja çon në degjenerim nervor në rrugët e sipërme të frymëmarrjes, gjë që mund të çojë në një rrezik më të lartë të bllokimit të rrugëve të frymëmarrjes së sipërme gjatë gjumit. Sidoqoftë, të dy nuk janë gjithmonë të lidhur.

“Nuk është e vërtetë se të gjithë ata që gërhijnë kanë apnea, dhe anasjelltas”, shpjegoi Romaker.

Ekziston një version “i qetë” i apneas në të cilin njerëzit nuk lëshojnë pothuajse asnjë tingull, edhe pse kanë probleme me frymëmarrjen.

“Ka prova që gërhitja me zë të lartë mund të jetë një faktor rreziku për goditje në tru, edhe nëse nuk keni apnea”, tha Romaker.

Gërhitja shoqërohet gjithashtu me probleme kardiovaskulare, siç janë presioni i lartë i gjakut dhe sëmundja e arterieve koronare, por edhe aritmitë, të cilat mund të çojnë në sulm në zemër.

Është vërejtur gjithashtu se njerëzit që gërhijnë ka më shumë të ngjarë të kenë probleme me gastroezofag (GERD).

Së fundmi, ekspertët besojnë se gërhitja e zgjatur mund të ndikojë në cilësinë e gjumit, emocionet, mirëqenien mendore, madje edhe shfaqjen e depresionit.

Sidoqoftë, gjithçka varet nga nivelet tuaja të gërhitjes. Gërhitja dhe gërhitja e qetë që nuk është e shpeshtë zakonisht nuk janë shqetësuese. Por nëse pas gjumit rregullisht ndjeheni të plogësht dhe të lodhur ose gërhitja juaj shqetëson njerëzit me të cilët ndani një dhomë, atëherë keni një problem që duhet ta zgjidhni, shkruan Livestrong.

“Në thelb, nëse nuk e shqetëson partnerin tuaj në shtrat dhe ndiheni energjik dhe zgjuar gjatë ditës, mos u shqetësoni për këtë”, tha Romaker, duke shtuar se në të kundërtën duhet të vizitoni një mjek.

Leave a Reply