Paçavrat e LDK-së

0
74

Pas stuhisë katastrofale zgjedhore të 14 shkurtit 2021 e cila la pas vehtes rremujë ne rançet e partive politike duke e dmetuar dike me shumë e dike më pak,por megjithate të gjitha u demtuan dukshëm.Kështu, LVV dhe Lisat “Guxo” morën 50,28% me shumë së gjysmën e elektoratit,kurse pesuan karastrofë PDK e cila mori vetem 17%,LDK 12,6% kurse AAK gadi afër pragut me vetem 7%.Nëdrsa vetem Vjosa Osmani,tani presiente e Kosovës i mori mbi 300 mijë vota.

Partit humbëse të zgjedhjeve edhe po qesdin qallma ne vend se te ulën të analizojnë vehtën e tyre pse ju ndodhi kështu dhe as qe ulën të bëjnë riorganizim dhe reforma.Mbrenda tyre punet janë llugë.Sipas tyre faji I humbjeve na qenka jetim, na qnka Albin Kurti dhe Vjosa Osmani qe ua shkaktuan këto te dridhme në partit e tyre.Por,këto parti ne mungësë te sanimit te gjendjeve te tyre mbrenda tyre ka nisë një hallakamë e vërtetë tronditjesh dhe konfliktesh,sa qe edhe kanë nisë me ju ikë edhe deputetët.Ikja nga këto parti e deputeteve do te vazhdoi ne të ardhmën.

Por,LDK stuhia zgjedhore e goditi me se shumëti,gadi se e shkaterroi duke e pruar në 12% te votive me e ulëta në historine e sajë.Kjo erdhi si pasojë e keqmenaxhimit të partisë nga ana e Isa Mustafës dhe klanit te tij mafioz i cili ishte ngjizë me klanet tjera mafioze e sidomos me ate te Klanit Pronto te Hashim Thaqit qellimi i te cilit ishte te demtoi,kuptohet permes Isa Mustafës si njeri i shitur te PDK dhe SHIK për ta shkaterruar sa me shumë LDK.

Edhe LDK pas kësaj katastrofe nuk ishte ne nivel te detyrës,të ulët ne kryesin e sajë dhe ne Kshillin e përjithshëm te analizoi situatën ajo shukati nuk qeli debat spese nuk lejonte Klani Isa Mustafës i cili ofori doreheqeje sa për sa e faqe dhe iku me bisht ndër këmbë si turperuesi dhe njeriu qe e tradhetoi kaq keq LDK.Por,megjithate LDK ne vend se ta qortoi dhe të kërkojë llogari u shpërbly me postin fiktiv të kryetarit te nderit të LDK.NË krahasim me partit tjera qe pesuan debakël ne zgjedhje bile LDK është ajo qe beri diçka duke e zgjedhë memjaftë makinacione kryetarin e rij Lumir Abdixhikun një i afërt me Isa Mustafën.U krijuan organet e reja në LDK,kryesia dhe Këshilli drejtues por edhe me tutje me shumë figura te vjetra kogja fajtore për humbjën e LDK,por u lane anash shumë figura të njohura te cilat pa hamendje e kritikuan “vozhdin” e tyre Isa Mustafa dhe klanin e tij qe e sollën LDK ne këtë situate.

Lumir Abdixhikun një figure e re ne LDK,pa një përvojë të madhe në partri e presin sfida te mëdha.Se pari,ai duhet të deshmoi se a është hala nen këthedrat e Isa Mustafës,a është në gjendje të këtë unin,mendimin dhe vendosmerin e vetë ne marrjën e vendimeve vetanake,sepse pikërishtë nga kjo do varëj e ardhmja e LDK,pra ringjallja e sajë apo shkaterrimi i sajë,kur dihet se me shumë se gjysma e elektoratit,e votuesve i kanë ikur.

Prova e pare e tij është zgjedhja e presidentit te Kosovës qe kandidatja ishte nga koalicioni fitues i zgjedhjeve,pra ishte Vjosa Osmani një figure karizmatike e vendosur e cila i kritikoj ashpër përdhosjet e qendrimeve dhe parimeve të LDK nga ana e Isa Mustzafës dhe klanit te tij duke u shitur të Klani Pronto dhe SHIK-ku.

Derisa partite tjera PDK e trumcakut Enever Hoxhaj lëshonte helmë e vnerë për Vjosa Osmanin se nuk është unifikuese,sepse sipas Hoxhaj unifikuese na qenka ai gjesti makabër i kryetarit Hashim Thaçit kur shkon e përkulët pra permendorve te serbeve të vrar nga terroristet shqiptar,pra sipa Hoxhaj po I bie se terroristi po u përkulët viktimave të tij.Apo rasti,edhe me makabër kur nuk pranon të merr pjesë ne inaugurimin e Vjosa Osmanit si president e vendit pafytyrësia e te cilit shkoj aq larg sa qe për te marrë pjesë Ambasadorit të SHBA në Kosovë Philip Kosnett i kërkoj lirimin e liderve të PDK nga burgu i Hages.Kjo kërkesë e Hoxhaj eshtë ndërhyrje direkte në Gjykatën Speciale prapa se cilës fuqishëm qendron SHBA,por është edhe ndërhyje direkte në punët e mbrendshme të SHBA,kërkesë kjo e mitrecit dhe fosilës së PDK Enver Hoxhaj i ka dmetuar shumë raportet e PDK me SHBA duke kaluar ne taborrin e partisë antiamerikane se bashku me AAK dhe Lista Sërpska, qe vështirë e ka qe te riparohën për një kohë shumë te gjatë.

Erdhi koha e zgjedhjes se presidentit të vendit kurse Lumiri për të vendos,për tu treguar se a te jetë apo te zhduket nga skena politike,a të këndellë LDK apo do ta qojë edhe më shumë thellë në humnerë,a do ti bashkohet PDK,AAK dhe Lista Srpska si parti antiamerikane.

Dhe Lumiri ashtu siç është i qetë për kah natyra vendosi esull,vendosi më menquri.Vendimi i tij ishte i prerë të votoj Vjosa Osmanin për president te vendit,dhe kështu i iku katastrofës se metejme të LDK.Vendimi i tij ishte shpata me dy teha,I pari, nese nuk e voton Vjosa Osmanin për president LDK do te humbaste,mbas edhe do te shkaterrohet në tërësi në zgjedhjet e radhës dhe do te tregohëj si vazhdues i politikës shkaterruese te Isa Mustafës.Se dyti,Lumiri vendosi me kokën e vetë ta prkrah Vojosa Osmanin për president te vendin dhe kështu te fitonte simpatin e elektoratit dhe votuesve për këthim në LDK.

Dhe derisa ky vendim i mençur i Lumirit po mirëpritej nga deputetet e LDK dolën tri figura të njohura,tri fosile,tre kaskadera,tri paqavra të LDK te cilët e kundëeshtuan këtë vendim.Ishin këta njërëz të Klanit mafioz të Isa Mustafës si:Avdullah Hoti,Agim Veliu dhe Driton Selmanaj,pra tri figura përqarëse mbrenta LDK,te cilët u rreshtuan me PDK,AAK dhe Listën Srpska duke kaluat si antiamerikan sepse kundërshtuan qendimin e SHBA.Dhe derisa Agim Veliu i cili ishte kundrshtari kopil dhe i keq i Vjosa Osmanit dhe patë deklaruar se nuk do te votoj kurr Vjosa Osmaninu mbeti u deklasua plotesishtë pa asnjë post në LDK është bërë si me e vra vehtën,kurse këto fosilet tjera mbetën aty sa për te përquar sinjale dhe mesazhe të Isa Mustafë

Por ish-kryeministri Avdullah Hoti është figura me tragjike e kësaj treshje.Ky njeri I cili e uzurpoi pozitën e kryeministrit,duke e rrezuar qeverin Kurti I,me ndihmen e Klanit Pronto dhe me komplotin e bërë se bashku me Isa Mustafën por edhe më ndihmën e Grenellit proserb u bë kryeminister I cili poashtu u rrexua nga Kushtetusja sepse ishte zgjedhur jo ligjshëm.Por,sa ishte ky struc i Isa Mustafës kryeministër karakterizohet me afera dhe skandale të ndryshme,qe me e rendësishmja ishte ataku ne Thesarin e Shtetit ku u vodhën 2,1 milion eruo qe as syri si luajti,nenshkrimi I mareveshjës se Vashingtonit ku Kosova pati veç humbje,kurse Serbia fitoi gadi te gjitha,bile edhe duke e pranuar minishengenin,mundesin e daljës së Serbisë ne det,ia mundesoi Serbisë të bëhët hisedare në liqenin e Ujmanit,çfarë Serbia nuk e kishte arrijtë te behëj as në kohën e komunizmit.Por ajo me skandalozna është se me rastin e kësaj mareveshje presidentit te Srebisë,çetnikut dhe antishqiptarit Vuçiq iu mundesua qe ti shkelë kemba ne Zyrën Ovale të Shtepisë se Bardhë qer asnë president apo udheheqes serb nuk e kishte pas këtë mundësi për 5o vjet e kendej,pra qe nga aty, nga qendra me e fuqishme e botës i tha Trumpit pa fije frige se kurr nuk do ta njohë pavarësin e Kosovës,pa kurrfarë kundërshtimit nga ana e qyqarit Hoti.

Por qyqari dhe paqavra Avdullah Hoti shkoi edhe me large kur e kundërshtoi tani Amerikën dhe kaloi ne taborrin antiamerikan duke then se kurr nuk do te ia bëjë kuorumin dhe as qe do ta votoj Vjosa Osmanin për president,pra urrejtja patalogjike i këtij njeriu,i këtij soji te Isa Musfafes,i këtij të pafytyri nuk paska fund.

Kurse sa i përket paqavrës tjetër Driton Selmanaj servility dhe filikaqes së Isa Mustafës nuk ia meriton te merrem,sepse ky njeri është përqarësi,arroganti më I madh mbrenda LDK.Është grindavec,fyes i pamoralshëm i cili as qe e meriton te jetë neë strukturat e LDK e as deputet,i cili u përbirue veç ai e din se si.

Dhe krejtë në fundë këto,tri fosile,tre kaskadera,tri paqavra të LDK te cilët e kundëeshtuan këtë vendim.Ishin këta njërëz të Klanit mafioz të Isa Mustafës si:Avdullah Hoti,Agim Veliu dhe Driton Selmanaj,pra tri figura përqarëse mbrenta LDK,te cilët u rreshtuan se bashku me PDK,AAK dhe Listën Srpska në taborrin antiamerikan sepse kundërshtuan qendimin e SHBA.Më këta trë njërëz të deshtuar dhe kundrshtar të papërmiresueshëm të LDK duhet qe vetë te merret LDK,këta njerez qe dikur ishin te flakëtë kur e kundërdhtonin Vjosa Osmanin qe spo I përkrah qendrimet dhe parimet e LDK duke e përjashtuar nga partia,sot vetë e bejnë një gjëte tillë,dolin kundër Kryesisi dhe qendrimeve të LDK,bile edhe me keq duke e marrë rrugën e antamerikanizmit,me çeast I lane hije te keqe vetë LDK.

LDK pas te gjitha këtyre duhet të merret me këta kaskader,me këto paçavra ti largoj si tokside te keqija,pra ti përjashtoi nga LDK si njërez të dmshëm për vetë LDK,sepse këta njërës nuk i duhën LDK,janë te demshëm për LDK.

Largimi,përjashtimi i tyre nga LDK do te pritej mire dhe me entuziazëm nga anëtaresia,votuesit dhe elektorati i LDK.

Pra,kryetar I LDK Lumir Abdixhiku për këtë rast topi është ne fushën tende,vepro esull dhe shpejtë,tregohu se je për LDK,tregohu se në politikë dhe për politikën,për qendrimet dhe parimet e partrisë nuk ka lojë,e as pardone,përjashtoi këto paçavra tokside nga LDK,sa më pare aq më mire për ty.

Pra vepro largoji këta antiamerikan nga LDK ose jepjau falas PDK apo AAK sepse kanë nevojë për ta kur tani po u ikun deputetët.

Shkruan: Binak MAXHARRAJ

Leave a Reply