Dështoi grushtshteti në SHBA?!

0
70

/Për trazirat e sotit përgjegjes është Presidenti në detyrë Donald Trump.FBI duhet me urgjencë te iniciojë procedurën penale ndaj tij/.

Derisa në Kosovë pati sukses grushtshteti i përgatitur nga Richard Grenell Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa për rreximin e qeverisë Kurti,sot ne Amerikë deshtoi grushtshteti për te penguar ndrrimin e qeverisë së re të SHBA ne krye me Joe Biden.
Kjo së çfarë ndodhi sot në Amerikën demokratiek nuk është par në qindvjeteshat e fundit.Ndrrimi i pushteteve ne Amerikë gjithëmonë është berë sipsa rregullave demokratike dhe fer duke ia uruar detyrën njeri tjetrit.
Por sot nuk ndodhi kështu në prag te ndrrimit te pushtetev për ne Shtepinë e Bardhë u bënë protesta te medha te fuqieshme te simpatizuesve te Presidentit humbës Donald Trump.Demostruesit si nëpër filma u kaqarritën ndërtese se kapitilit për te hyer mbrenda.Ishte rremujë e madhe.U angazha edhe garda kombëtare,ushtria dhe policia.Pati përleshje midis protestuesve dhe aorganeve te sigurisë te cilët reaguan ashpër ndaj protestuesve.Pati edhe te lenduar,por edhe të plagosur me armë zjarri.
Diçka e këtillë nuk ka ndodhur në historinë me te re te Amerikës.
Mediat siç CNN etj.këtë protestë e quajten si tentim për grushtëtë i cili edhe deshtoi qe ishte parapar për çertifikimin e zgjedhjeve ne te cilat bindshëm fitoi demograti Joe Biden.
Kjo qe ka ndodhë sot nuk është aspak e quditëshme e ka emrin.Donald Trupm është ky emer,sepse ky njeri ç’prej se ka ardhë ne detyrën e Presidentit me 2016 është sjellë me arrogancë si brenda poashtu edhe jashtë vendit.Brenda vendit pati trazira,protesta raciste të cilat nuk i shkojnë për shatat demokracisë Amerikane.Solli vendime te ndryshme te cilat gadi se të gjitha iu rrexuan nga Gjykatat federale.
Por as në arënën ndërkombetare Donald Trump nuk tregoi ndonjë sukses,me shumë ai i prishi urate e bashkëpunimit me shtetet tjara se sa i ndërtoië.Shumë Mareveshje ndërkombetare i hudhi poshtë,sidomos ishin shqeteseuse ftohja e marëdhënjeve me Evropën e sidmomos me z.Angela Merkel.Kurse na ana tjeter më shumë preferonte te tokohët me dikatatorët sikurse është rasti me Kim Un te Koresë se Veriut.
Për te gjitha këto trambulenca politike te Trump por edhe për shumë te tjera ai i humbi zgjedhjet e 4 nentorit 2020 bile bindshëm,sepse amerikanet u binden se nuk e donë edhe më tutje një presidenti arrogant i cili e bërë rremujë jetën politike në Amerikë.
Amerikanet me te drejtë votuan për demokratin Joe Biden,një veteran i moçem ne politikë dhe një bashkëpunëtari i ngushtë i presdenteve te më parshëm si George W Bush(i vjetri)dhe Georga W Bush(i riu) por lidhje te forta pati edhe me Prewsidentin Clinton dhe B.Obama nga te cilët ka një përvojë të çmueshme në udheheqjën e shtetit me te fuqishëm të botës.
Joe BIden është edhe njeri nga figurat e fuqieshme,krahas Clintonit dhe z.Olbrajt, i cili dha kontribut të fuqishën në çlirimin e Kosovës.
Anipse Donald Trump i humbi zgjdhjet bindshëm ai as se si te bindet se zgjedhjet i ka te humbura,ai fitorës se Joe Biden qe nga 4 Nentori 2020 po i bën bishtl fitorë se Bidenit me deklarata te ndryshme kontraverse për mos njohjen e rezultatit.Ai beri shumë ankësa gadi në çdo shtet të Amerikës por të gjitha Gjykatat dhe Governatret e këtyre shtetevei hudhën poshtë si te pa baza.
Të gjitha këto lajthitje,dredhina te papjekura të Donald Trump,bile edhe duke bërë presion,çka nuk është zakon ne Amerikane për ndryshimin e rezultateve të zgjedhjev ne dobi te tij.Kjo mund të këtë ndoshë se ndoshat Richard Grenell ia ka mësuar leksikonet ew Hashim THaçit me co.pët te ndikuar politikisht.
Sjelljet e ktilla të Donald Turimp duhet të knë patur ndikim edhe në protestat e sotme te simpatizuesve të tij për tentim për grushtë shtet i cili deshtoi,pr ku pati shumë te plagosur me armë te forta por edhe më armë zjarri.
Përgjegjesia kryesore për këto protesta me rastin e ndrrimit te pushtetevee në Amerikë bie mbi vetë Presidentin në ikje Donald Trump për shkak të mos pranimit të rezultatit zgjedhor i cili e solli ne pyetje sigurin kombetare te SHB.
Joe Biden tha sot se Presdienti ne ike Donald Trump është përgjegjesi kryesor për këto protesta,anipse sa për sy e faqe i denoi ato ne Twitter,por nevoja ishte aq serioze sa qe Trump sot ishte deshtë te gjendet në Kapitol për qetesimin e protestuesev te cilën gjë nuk e bëri.
Përgjegjesia siç tha Joe Bidën bie mbi Trump i cili do te jepë llogari para gjyqesisë Amerikane hërdo kurdo,sepse ishte në pyetje cenimi i sigurisë kombëtare te SHBAimage.png

Shkruan: Binak MAXHARRAJ

Leave a Reply