Prognoza e “frikshme” e Edi Ramës: Ia qëlloi sa mandate do të fitonte PS-ja e tij

0
127

Partia Socialiste në krye me Edi Ramën ka fituar për të tretën herë radhazi zgjedhjet në Shqipëri, gjë që nuk kishte ndodhur asnjëherë në historinë politike shqiptare.

Kur numërimi i votave ka përfunduar, dihet qartë që socialistët kanë marrë gjithsejtë 74 mandate, Partia Demokratike në krye me Lulëzim Bashën ka marrë 59 mandate, LSI e Monika Kryemadhit ka marrë vetëm 4 mandate, derisa Partia Socialdemokrate e Tom Doshit ka marrë 3 mandate.

Por cili kishte qenë parashikimi i Edi Ramës për rezultatin e zgjedhjeve, derisa nëpër qoshe të ndryshme të Shqipërisë bënte fushatë.

Në një video të siguruar nga Gazeta Express, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, më 10 prill 2021, shihet teksa jep projeksionet e tij për rezultatin që do të marrë partia e tij në zgjedhje, teksa pi kafe me disa banorë të Kuçit.

Parashikimi i Ramës del të jetë plotësisht i saktë, derisa thotë se rezultati final i zgjedhjeve do të shkojë nga 74 deri në 78 mandate.

Madje kreu i PS’së e parashikon me shumë saktësi edhe në cilat qytete do të humbte, duke përmendur Kukësin, Shkodrën dhe Dibrën, derisa në qytetet tjera thoshte se e kishte të sigurt fitoren.

Në video Rama dëgjohet teksa thotë “ merreni e ruajeni këtë letër, e ma këndoni pastaj”, teksa shoqërohej nga Damian Gjinkuri.

https://fb.watch/590HtdIUxj/

Leave a Reply