Ndahet nga jeta ish-drejtori i Radio Prizrenit, Enver Kryeziu

0
141

Ka ndërruar jetë në moshën 70 vjeçare, ish-profesori dhe ish-drejtori i Radio Prizrenit, Enver Kryeziu.
Sipas familjarëve të tij, i ndjeri ishte i infektuar me Covid-19, ditë më parë dhe nuk arriti që t’a fitoj betejën.

Prof. Enver Kryeziu, para luftës së Kosovës 1999 ishte drejtor i Radio Prizrenit ndërsa nga viti 2009 dhe deri në vitin 2020 ishte anëtar i Bordit Këshillëdhënës në Televizionin e Prizrenit.

Njoftimi për vdekjen e tij është bërë i ditur përmes një postimi në Facebook nga e bija, Laura në profilin e saj .

Për shkak të pandemisë, varrimi i të ndjerit është bërë në varrezat e qytetit të Prizrenit sipas protokolit për varrimin e të prekurve me covid-19, në prani vetëm të familjarve të ngushtë.

Ja postimi i plotë:

“Të dashur miq të fb:
Ju njoftoje se me date 26.04.2021 nderroi jete Heroi, Mbreti, Shoku i Shpirtit, Udherrefyesi, Babi im Enver Kryeziu, ne moshen 70 vjeçare, e edhe pse nga mosha 33 vjeç ai kishte shume probleme me zemer, ja qe ja doli te jetoje deri ne kete moshe, e ku per fat te keq nuk nderroi jete nga zemra, por nga virusi famekeq covid-19, e poashtu nga te pandergjegjeshmit, papergjegjesia e atyre qe nuk bartin maska, e tallen me kete virus.
Njoftimin po e beje me kaq vonese per arsye se edhe anetaret tjere te familjes u preken nga ky virus, e ku ende jane ne trajtim ne QKUK, Nena Belkizja, dhe vellau im Visari, e te cilet kishin gjendjen mjaft te rende, por shpresoje qe nga sot te kene permiresime dhe t’ja dalin, ndersa motra Adriana tashme ka filluar ta marr veten dhe per fat eshte ne gjendje te mire shendetsore.

Per shkak te pandemise, varrimi i Babit u be po ate dite, ne qytetin e lindjes ne Prizren ne oren 16:00, e ku poashtu sipas protokolit per varrimin e te prekurve me covid-19, ne varrim morren pjese vetem familjaret, por jo Nena dhe Vellau, ishim vetem une e motra nga familja ngushte, dhe teper e dhimbshme qe dyjat qendronim larg njera tjetres, e nuk mund perqafoheshim ne humbjen e HEROIT tone BABIT, ajo qendronte afer arkivolit pasi ishte me covid, e mua nuk mu lejua as ti afrohem arkivolit, e as varrit babit, dhe pse po e ndaj me ju kete, eshte qe sadopak ta keni parasysh tragjedine qe po ju ndodh familjeve te prekur me covid-19, e mbase do i therrisni ndergjegjjes tuaj, e do filloni ti bartni maskat, e mbani distance, sepse me besoni edhe vdekja prej vdekjes po dallonte, te gjitha vdekjet, humbjet e me te dashureve tane jane te renda, por me besoni vdekja nga covid-19, varrimi i tyre ishte shume i dhimbshem per familjaret.

Te pame nuk do kete, dhe mesazhe ngushellimi do pranojme vetem permes tel, dhe rrjeteve sociale, duke kerkuar mirekuptimin tuaj qe ato ti beni vetem tek une, dhe motra ime Adriana Kryeziu , pasi qe per shkak gjendjes se tyre Nena dhe Vellau, ende nuk e dijne, dhe ju lutem deri ne permiresimin e gjendjes se tyre, te mos dergoni ngushellime ne nr, apo adresat e tyre.

Ju faleminderit te gjitheve per mesazhet e pa numerta qe kam pranuar, lutem qe Shpirti i Babit te pushoje ne paqe, e per te cilin kam shume fjale per te thene nga dashuria qe na dha, e na mesoi e edukoi per nje jete me te mire, Babi te dua me shpirt, aq shume dashuri na ke dhene sa qe une nuk po qaje, por here pas here po me dalin lot mburrjeje, dhe gezimi per fatin qe kisha te te kam ty Babe, e te jam vajza Enver Kryeziut, te humba vetem fizikisht, por ti çdo moment jetojn ne mua, dhe ne ate se çfare jam une sot, dhe djemt e mi te cilet i rritet ju, te premtoje qe do qendroje keshtu e forte, e guximshme, dhe te kem suksese ashtu si ti çdo here doje, dhe besoje ne mua, sepse ti i doje te guximshmit, te dijeshmit, punetoret, te drejtet, humanet, dhe çdo gje qe ishte e bukur, TDU BABI!

E per ty Mami, e Visar lutem qe sa me shpejte te sheroheni, dhe ktheheni ne perqafimet tona, Zot te lutem ndihmoju” 🙏

Leave a Reply