Haradinaj: Përgjegjësia për krijimin e qeverisë është mbi VV’në dhe Albin Kurtin

0
35

Kreu i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka thënë se përgjegjësia për krijimin e institucioneve është për Lëvizjen Vetëvendosje dhe liderin  e kësaj partie, Albin Kurtin, shkruan Gazeta Express.

Haradinaj nuk do të jetë deputet nga radhët e partisë së tij duke qenë se ka dorëzuar dorëheqjen në KQZ dhe sekretariat të Kuvendit.

Ai vetëm i ka shoqëruar deputetët e tij deri në Kuvend.

 “Fituesi i zgjedhjeve të kryej këtë veprimet për të konstituar Kuvendin. Përgjegjësia për krijimin e institucioneve bie mbi të parin, as mbi të dytin as mbi të tretin”, ka thënë Haradinaj.

“Duhet të konstituohet Kuvendit. Vonesat tash e tutje për krijimin e institucioneve bien mbi VV’në dhe z. Kurti”, ka shtuar Haradinaj.

Sa i përket mos arritjes së koalicionit LDK-VV, Haradinaj ka thënë se duhet pyetur ata pse nuk po pajtohen.

Leave a Reply