George Bush uron Biden për fitoren e tij, ka një mesazh për Donald Trump

0
123

George W. Bush e përgëzoi Joe Biden për fitoren e tij në zgjedhje e së dielës – dhe i dha një mesazh Donald Trump-it.

Ish-presidenti i vetëm republikan i gjallë theu heshtjen e tij më shumë se 24 orë pasi Biden u shpall fitues në një telefonatë nga rrjetet televizive dhe Associated Press për të thënë se ai kishte folur me fitoren Demokratike dhe me Kamala Harris, nënkryetare e zgjedhur, transmeton Indeksonline.

“Sapo fola me Presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden,” tha ai në një deklaratë. Asnjë udhëheqës republikan deri më tani nuk e ka quajtur Biden president të zgjedhur.

“Megjithëse kemi dallime politike, unë e njoh Joe Biden të jetë një njeri i mirë, i cili ka fituar mundësinë e tij për të udhëhequr dhe bashkuar vendin tonë.”

Dhe në atë që do të lexohet menjëherë si një qortim ndaj Trump mbi pretendimet e tij për mashtrim dhe një mesazh të drejtpërdrejtë që ai duhet të pranojë publikisht zgjedhjet, Bush tha se nuk kishte dyshime mbi integritetin e rezultatit.

‘Pavarësisht se si keni votuar, vota juaj është numëruar,’ tha ai.

‘Presidenti Trump ka të drejtë të kërkojë rinumërime dhe të ndjekë sfida ligjore dhe çdo çështje e pazgjidhur do të gjykohet si duhet.

Populli Amerikan mund të ketë besim se këto zgjedhje ishin thelbësisht të drejta, integriteti i saj do të përkrahet dhe rezultati i tij është i qartë”, tha Bush.

Leave a Reply