Ky është lëngu që bën pastrimin e gurëve në veshkë dhe temth

0
31

Statistikat botërore thonë se 1 në 10 njerëz në botë vuajnë nga gurët në veshka.

Si formohen gurët në veshka

Akumulimi i një numri të madh mbetjesh dhe rënia e nivelit të lëngjeve në trup, nxit formimin e kristaleve. Këto të fundit bashkohen më masa të tjera të forta dhe krijojnë gurët në veshka.

Gurët mund të qëndrojnë në veshka ose të rrugëtojnë nëpërmjet traktit urinar. Nëse gurët janë të mëdhenj, gjatë lëvizjes ato shkaktojnë dhimbje.

Çfarë duhet të shmangni dhe çfarë duhet të konsumoni

Shmangni ushqimet me shumë kalçium

Shmangni ushqimet me shumë kripë

Konsumoni më pak ushqime me proteinë shtazore

Mos konsumoni sojë, lajthi, shqeme, kikirikë, bajame, çaj të zi dhe spinaq

Konsumoni limon. Limoni përmban acid citric që shkrin kristalet e kalçiumit

Shalqini është i mirë sepse stimulon heqjen e gurëve në veshka.

Kaliumi shkrin gurët në veshka.

Pini një gotë me ujë përpara se të flini dhe kur të zgjoheni.

Lëngu i mëposhtëm sipas udhëzimeve, do ju vijë në ndihmë në trajtimin natyral të gurëve në veshka.

Ky lëng është i rekomandueshëm edhe për gurët në tëmth.

Receta e lëngut kundër gurëve në veshka dhe tëmth

Përbërësit:

4 thela shalqini pa lëkurën

1 limon i qëruar

1 portokall i qëruar

1 mollë

4 kuba akulli ose pak ujë sipas dëshirës

Mund t’i shtoni gjethe majdanozi nëse dëshironi

Përgatitja:

Përziejini të gjithë përbërësit në një mikser dhe pijeni menjëherë.

Efektet e kësaj pijeje janë të shpejtë dhe domethënëse.

Këtë lëng mund ta pini çdo ditë për rreth 20 ditë. Dhe ta pësërisni për disa muaj deri sa të vini re përmimrësime.

Leave a Reply