Nuk do ta besoni se çfarë përfitimesh ka trupi juaj nëse pini lëng turshie!

0
91

Kleopatra besonte se turshitë e ndihmonin atë të qëndronte e shëndetshme dhe kontribuoi në bukurinë e saj legjendare. Julius Caesar dhe perandorët e tjerë Romakë konsumonin turshi për të qenë më të fortë dhe siç rezulton, lëngu i turshisë është një pije me të vërtetë magjike që mund të bëjë mrekulli për trupin tuaj.

1. Ndihmon në freskimin e frymëmarrjes.

Era e keqe e gojës shkaktohet nga bakteret në gojën tuaj. Uthulla në lëngun e turshisë është një dezinfektues i fuqishëm dhe vret mikrobet dhe bakteret e dëmshme. Kopra gjithashtu ka veti antibakteriale, dhe në kombinim me uthullën, mund të bëjë që fryma juaj të nuhasë mirë.

2. Ndihmon që barkun tuaj të mbetet i shëndetshëm.

Kopra dhe uthulla në lëng turshi gjithashtu mund të rregullojnë shëndetin tuaj të zorrëve. Për shkak se uthulla është një ushqim i thartë, inkurajon rritjen e baktereve të mira në stomakun tuaj dhe është i mirë për sistemin tretës. Kopra është provuar se ndihmon në tretjen e ushqimit dhe ngërçet në stomak.

3. Lehtëson muskujt e lodhur.

Vetëm 1/3 filxhan me lëng turshi është gjithçka që duhet për të qetësuar dhimbjen në muskuj, sipas një studimi. Lëngu i turshisë ndihmon në dhimbjet e muskujve më shpejt sesa pirja e së njëjtës sasi uji. Hulumtimet besojnë se kjo mund të ndoshë sepse uthulla në lëngun e turshisë mund të ndihmojë në ndalimin e sinjaleve nervore që i bëjnë muskujt të ngërçohen.

4. Ju mban të hidratuar.

Nëse jeni i dehidruar dhe keni ushtruar shumë për një kohë të gjatë, pirja e diçkaje me natrium mund t’ju ndihmojë të rivendosni ekuilibrin e lëngjeve më shpejt. Natriumi është një element thelbësor që ju humbni kur djersitni. Për shkak se lëngu i turshisë përmban shumë natrium, ai mund të ndihmojë trupin tuaj të rikuperohet më shpejt.

5. Mund të ju ndihmojë të humbni peshë.

Studime të shumëfishta konfirmojnë se uthulla përmirëson metabolizmin, djeg dhjamin dhe natyrshëm heq oreksin. Pirja e lëngut të turshisë mund të jetë një shtesë e vogël në dietën tuaj që mund të bëjë një ndryshim të madh.

6. Mban nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak.

Edhe një sasi e vogël e uthullës para një vakt mund të bëjë shumë për shëndetin tuaj sipas një studimi. Ekspertët mjekësorë besojnë se ky lëng mund të ndihmojë pacientët që vuajnë nga diabeti. Një studim tjetër ka treguar se acidi acetik në uthull ul prodhimin e glukozës në trup.

7. Është e pasur me antioksidantë.

Lëngu i turshisë është i pasur me vitamina C dhe E, 2 elementë kryesorë që ndihmojnë në mbrojtjen e trupit tuaj nga dëmtimi i radikalëve të lirë. Vitaminat C dhe E gjithashtu ndihmojnë në rritjen e sistemit tuaj imunitar në mesin e shumë përfitimeve të tjera që ato i ofrojnë trupit tuaj.

Leave a Reply