Mijëra persona marrin pjesë në festivalin e muzikës në Wuhan, qytetin e origjinës së Covid-19

0
99

Mijëra njerëz morën pjesë në ditën e parë të Festivalit të Muzikës “Wuhan Strawberry” të shtunën, më 1 maj.

Vitin e kaluar ky festival në Wuhan u detyrua të mbahej  në internet për shkak të kufizimeve të Covid-19.

Një nga organizatorët i tha Reuters se numrat ishin të kufizuar këtë vit, duke shtuar se rreth 11,000 persona morën pjesë në ditën e parë të festivalit.

Njerëzit në Wuhan, ku u shfaq për herë të parë Covid-19, jetuan përmes më shumë se dy muaj kufizimesh të rrepta gjatë bllokimit të parë të shkaktuar nga koronavirusi në botë.

Që nga ajo kohë, qyteti ka qenë pothuajse plotësisht pa virus, sipas të dhënave zyrtare.

“Vitin e kaluar ne në Wuhan vuajtëm nga koronavirusi,” tha studenti 23-vjeçar dhe banor i Wuhan,

“Nuk ka qenë e lehtë për të arritur këtu ku jemi sot. Njerëzit këtu kanë bërë përpjekje të mëdha dhe kanë paguar një çmim të madh. Kështu që ndihem shumë i ngazëllyer që jam këtu në festival,” Tha Gao.

Ngjarja dy-ditore bashkon këngëtarë dhe grupe të njohur dhe jo shumë  të njohur vendas nëpër tre faza në parkun Garden Expo të Wuhan.

Ngjarjet e “Strawberry Music Festival” po mbahen në qytete të tjera, përfshirë Pekinin, gjatë festës kombëtare. Të pranishmit erdhën në Wuhan nga i gjithë vendi, si 29-vjeçari Zhang Hongkai, nga Shijiazhuang në provincën Hebei.

“Kjo është hera ime e parë në një ngjarje si kjo që mbahet jashtë,” tha Zhang. “Më pëlqen shumë atmosfera”.

Kina kontinentale raportoi 16 raste të reja Covid-19 të premten, tha autoriteti kombëtar shëndetësor i vendit.

Të gjitha rastet e reja ishin infeksione të importuara me origjinë jashtë shtetit, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në një deklaratë.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara Covid-19 në territorin e Kinës tani është 90,671, ndërsa numri i të vdekurve mbetet i pandryshuar në 4,636, shumë prej të cilëve ishin banorë të Wuhan.

Kina kreu rreth 11.6 milion vaksina kundër Covid-19 të premten, më 30 prill  duke e çuar numrin e përgjithshëm të administruar në më shumë se 265 milion, sipas të dhënave të lëshuara nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë të Shtunën./ KultPlus.com

Leave a Reply