Lira turke afër rënies historike pasi Erdogan shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore

0
157

Lira turke ka pësuar rënie me afër 15% dhe është afër nivelit më të ulët historik.

Reuters shkruan se e gjithë kjo erdhi pasi presidenti i shtetit Rexhep Tayip Erdogan shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore dhe ngjalli frikë për ndryshim të rritjeve të fundit të normave dhe minoi besueshmërinë e bankës.

Emërimi i Sahap Kavcioglu, një ish bankier dhe ligjvënës i partisë në pushtet, në orët e para të së shtunës shënoi për herë të tretë që nga mesi i 2019 që Erdogan ka shkarkuar papritmas një shef të bankës qendrore.

Kavcioglu u përpoq të lehtësonte shqetësimet në lidhje me një shitje të mprehtë të pasurive turke dhe një bosht nga rritja e normave në ulje, duke u thënë CEO të bankave të dielën se nuk kishte planifikuar asnjë ndryshim të menjëhershëm të politikës.

Lira ra në aq shumë sa 8.4850 kundrejt dollarit, nga 7.2185 sa ishte të Premten, për

Leave a Reply