Liqeni ngjyrë rozë “çmend” të rinjtë

0
92

Të rinjtë në Australi, kanë zbuluar vendin e “ëndërruar” për të realizuar foton perfekte për instagram. Ata po udhëtojnë në një zonë industriale të Melburnit për të pozuar pranë një liqeni të mbushur me ujë ngjyrë rozë.

Liqeni është duke u kthyer në një destinacion tejet të preferuar për të rinjtë dhe ndodhet vetëm 6.3 kilometra nga qëndra e Melburnit.

Megjithatë një problem ekziston. Njerëzit nuk mund të shkojnë në çdo moment për të gjetur ngjyrën e veçantë të ujit.

Fenomeni natyror ndodh vetëm me ekuilibrin e duhur të kripës, dritës së diellit, temperaturave të larta, reshjeve të pakta dhe algave, e cila prodhon një pigment të kuqerremtë-portokalli të quajtur Beta-Carotene.

Leave a Reply