Ja si t’i përdorni këto produkte, nëse kanë skaduar!

0
53

Nëse një produkti i kakaluar data e skadimit, bëni mirë të mos e hidhni sese ka mënyra alternative për ta përdorur. Më poshtë ne do ju tregojmë disa nga produktet përmes së cilave mund të gjeni përdorime të reja.

Avokado

Nëse nuk keni pasur mundësinë të përdorni avokadon tuaj para se të prishet, mos e hidhni, por përdoreni për flokët tuaj. Avokado e prishur mund të jetë një krem ​​hidratues i shkëlqyeshëm. Thjesht përziejeni atë dhe aplikojeni në flokë të thatë. Lëreni të qëndrojë për të paktën 6 orë dhe lajeni kokën më vonë.

Maskat fletë të fytyrës

Maskat nuk janë të mira për t’u përdorur në fytyrën tuaj pasi të skadojnë, megjithatë, mund t’i përdorni në këmbë të thata dhe të çara, në gjoks, qafë ose duar.

Krem hidratues dhe qumësht pastrues

Nëse keni një krem ​​hidratues ose qumësht pastrues të skaduar, mund t’i përdorni ato për pastrim dhe lustrim të çantave dhe kuletave, duke përdorur një pambuk.

Qumështi

Qumështi i prishur mund të përdoret për shumë qëllime të ndryshme. Mund të bëni djathë, ta përdorni për pjekje, madje edhe për të bërë petulla. Përveç gatimit, mund ta përdorni si maskë për fytyrën. Thjesht vendoseni në të gjithë fytyrën, lëreni të thahet dhe shpëlajeni. Era mund të mos jetë aq e këndshme, por acidi laktik do të bëjë mrekulli në lëkurën tuaj.

Krem rroje

Kremi rrojes mund të ripërdoret në mënyra të ndryshme pasi të ketë skaduar. Mund të përdoret për pastrimin e papastërtive dhe yndyrës. Gjithashtu mund të pastroni papastërtitë në thonjtë tuaj. Thjesht vendosni pak krem ​​dhe pastrojeni ato me një kruese dhëmbësh.

Pasta e dhëmbëve

Për shkak se pasta e dhëmbëve përmban detergjent, mund të ndihmojë në heqjen e njollave nga qilimat dhe madje mund të pastrojë edhe muret. Përveç kësaj, ju mund të zbardhni dhe pastroni këpucët e tenisit dhe ekranet e telefonit.

Kosi grek

Kosi grek mund të sjellë përfitime të mëdha, edhe pas datës së skadimit. Mund të bëhet një maskë e shkëlqyer për fytyrën. E vetmja gjë që ju duhet të bëni është të përzieni kosin me mjaltë dhe kastravec dhe ta aplikoni në fytyrën tuaj. Lëreni për 15 minuta. Pastaj, thjesht lajeni me ujë të ngrohtë.

Gjalpi i kikirikut

Gjalpi i kikirikut mund t’ju ​​kursejë shumë kohë kur ju mbaron kremi i rrojes. Është një alternativë e shkëlqyer sepse është e pasur me vajra, të cilat do ta bëjnë lëkurën të butë.

Leave a Reply