Kjo është erëza që vlen sa “ari”, shëron 150 probleme me shëndetin

0
50

Vetitë mjekësore të kësaj erëze gradualisht janë zbuluar gjatë shekujve dhe gjithmonë është konstatuar që ndikon fuqishëm kundër inflamacionit.
Kjo erëz është e njohur në tërë botën falë vetive të shumta shëruese.

Kurkuma (Curcuma longa) përmban kurkuminë, polifenol, përbërës aktiv i cili ka më shumë se 150 cilësi terapeutike. Konsumimi i mjaltit dhe i kurkumës përmirëson metabolizmin dhe shton numrin e baktereve të mira në zorrë.

Bar kundër gripit dhe ftohjes

Përbërësit: 100 g mjaltë, 1 lugë kurkuma pluhur.

Përzieni të dy përbërësit mirë derisa të bashkohen dhe vendosni në një kavanoz të pastër. Sapo të vëreni simptomat e para të ftohjes apo të gripit, barin merreni në këtë mënyrë:

Dita e parë: merrni gjysmë luge në çdo orë.

Dita e dytë: merrni gjysmë luge në çdo dy orë.

Dita e tretë: merrni gjysmë luge tri herë në ditë.

Leave a Reply