“Hekurudha e Dehur”, atraksioni më i ri në Kroaci

0
165

Videoja që shihni më poshtë janë pjesë e hekurudhës historike që është kthyer në një atraksion të vërtetë turistik vitet e fundit.

Kryesisht për shkak të kësaj pjese që shihni në imazhe gjersa quhet “Hekurudha e dehur” (për arsye të dukshme).

Është hekurudhë që lidh Lupoglav-Shtalin, e vendosur në rrëzë të Uçkës dhe në grykëderdhjen e lumit Rasha të Kroacisë.

Për shkak të pjerrësisë dhe shembjes së terrenit janë përkulur dhe lëkundur edhe shinat. Sot ajo është e njohur për shkak të seksionit të quajtur “Hekurudha e Dehur” dhe që vizitohet nga një numër në rritje i njerëzve.

Për më tepër shikoni videon e mëposhtme. /Telegrafi

Leave a Reply