Cilat gjëra duhet t’i shmangni nëse keni lëkurë të thatë

0
427

Lëkura e thatë mund të jetë zhgënjyese, por ka disa mënyra që ju mund ta bëni më të vështirë ta menaxhoni.

Për të përcaktuar se cilat zakone për kujdesin e lëkurës mund ta bëjnë atë të thatë më keq, kanë treguar dermatologët e certifikuar dhe ekspertë të kujdesit ndaj lëkurës. Këtu janë disa gjëra që ju rekomandojmë që të mos bëni nëse lëkura juaj ndihet veçanërisht e thatë, transmeton Class.

Mos e lani shumë shpesh fytyrën

Madje, vetëm larja e fytyrës me ujë mund të thajë lëkurën tuaj, tha dermatologu i certifikuar nga bordi Adam Friedman, këshilltar për shqyrtimin e mjeteve juridike. “Njerëzit me lëkurë të thatë duhet të minimizojnë larjen për të shmangur thatësinë shtesë. Lajeni në mëngjes dhe në mbrëmje me një larës të butë fytyre që pastron, por nuk heq vajin nga lëkura. Para aktiviteteve, përdorni një pastrues grimi në vend që ta lani”, u shpreh dermatologu.

Shmangni scrubin

Friedman thotë se eksfoliantët mund të dëmtojnë barrierën e lëkurës dhe ta bëjnë atë edhe më të thatë. Një pengesë e dëmtuar e lëkurës gjithashtu mund të krijojë më shumë mundësi për alergen, irritues dhe patogjenë për të fituar hyrjen në lëkurën tuaj. Edhe scrubi është i rëndësishëm për lëkurën, sërish nuk duhet ta teproni me përdorimin e tij. Afati i përdorimit është një ose dy herë në javë.

Mos përdorni kremra hidratues

Shumica e këtyre lloje kremrave janë me të vërtetë bllokues të lagështisë, që do të thotë se ata parandalojnë avullimin e ujit nga lëkura dhe ata krijojnë një gradient për të shtyrë atë në lëkurë. Ai tha se aplikimi i hidratuesve në lëkurë të thatë do të zbusë përkohësisht lëkurën tuaj, por aplikimi në lëkurë të lagur mund të jetë më efektiv e afatgjatë.

Shmangni produktet që përmbajnë acid glikolik

“Zgjidhni një pastrues me acid laktik mbi një pastrues me acid glikolik”, tha dermatologia e certifikuar Dr. Monica Bonakdar. Ajo shpjegoi se acidi glikolik është një lulëzim i fortë, por ai mund ta bëjë lëkurën e thatë edhe më keq. Ajo rekomandon përdorimin e pastruesve të acidit laktik sepse ato lajnë lëkurën tuaj butësisht duke e hidratuar atë.

Shmangni përdorimin e tepërt të diuretikëve si alkooli dhe kafeina

“Pacientët me lëkurë të thatë duhet gjithashtu të shmangin përdorimin e tepruar të diuretikëve, si alkooli dhe kafeina, dhe të shikojnë marrjen e tyre. Nga ana tjetër, dermatologët thonë se është e rëndësishme të siguroheni që po konsumoni një sasi të mjaftueshme të vitaminës C (e cila është e rëndësishme për prodhimin e kolagjenit), proteinës dhe yndyrnës së shëndetshme (siç janë ato që gjenden në avokado).

Mos përdorni produkte shumë aromatike

“Nëse lëkura juaj është e thatë, nuk është gjë e mençur të përdorni kremra të aromatizuar”, tha dermatologu Dr. Richard Torbeck i certifikuar nga bordi me Advanced Dermatology PC. Aromat mund të irritojnë më tej lëkurën tuaj kështu që ju mund të dëshironi të zgjidhni për produkte të tjera të ngjashme ose të aromatizuara lehtë.

Leave a Reply