A duhet të bëni dush çdo ditë? Ja çfarë thonë ekspertët…

0

Ekspertët kanë paralajmëruar se dushi i përditshëm mund të rris rrezikun për infeksione tek njerëzit. Banjo e shpeshtë ulë hidratimin e lëkurës duke e bërë atë të thatë dhe të çarë, gjë që lejon futjen e baktereve, ka bërë të ditur ekspertja e sëmundjeve infektive Eliane Larson, nga Universiteti i Kolumbisë. Ajo ka shtuar se shumë njerëz pastrohen më shpesh më qëllim që të ulin rrezikun e sëmundjeve, megjithatë tushi largon më shumë se sa kundërmimin. Profesori i dermatologjisë nga Universiteti George Ëashington, Brandon Mitchell, ka shtuar se tushi largon vajrat natyrale nga lëkura, gjë që pengon bakteret e mira të cilat mbështesin sistemin imunitar të njerëzve.

Sipas ekspertëve mjafton që të pastroheni një apo dy herë në javë.