Ja mënyra për të eliminuar parazitët e kokës…

0

Nëse dëshironi të hiqni qafe parazitët e kokës në mënyrë natyrale ka disa mjekime të cilat mund t’i përgatisni në rehatinë e shtëpisë suaj dhe do hiqni qafe njëherë e mirë parazitët e kokës dhe të trupit. Lloji më i përhapur i parazitëve janë parazitët e kokës nga të cilët mund të preket kushdo edhe në mjediset më të pastra. Në Shtetet e Bashkuara infeksionet nga parazitët e kokës janë shumë të përhapur tek fëmijët parashkollorë dhe në shkollën elementare, këta parazitë më pas shpërhapen në të gjithë familjen. Fatmirësisht janë disa përbërës natyralë të cilët mund t’ju ndihmojnë të eliminoni edhe parazitët më “kokëfortë”.

Vaji i bajames ose vaji i ullirit

Të dyja llojrat e vajrave janë një mënyrë efektive për të mbytur dhe për t’i zbutur parazitët në mënyrë që të largohen më me lehtësi me krehër.

Vajrat esencialë

Shumë vajra esencialë janë provuar se eliminojnë parazitët, përmendim këtu vajin e mentes, kanellës, eukaliptit dhe lavandrës. Gjithsesi ju këshillojmë që para se ti aplikoni kontrolloni nëse keni alergji nga ndonjëra prej tyre.

Lëngu i hudhrës dhe lime-it

Era e fortë e hudhrës mund ta “mbys” parazitin. Përgatisni një pastë duke grirë 8-10 thelpinj hurdhër dhe përziejini me 2-3 lugë lime. Aplikojeni përzierjen në skalpin e kokës dhe mbajeni për 30 minuta më pas shplajeni me ujë të ngrohtë.