Mjafton Mohamed Salah, Liverpooli +7 nga Manchester City

0

Liverpooli tregohet cinik në fushën e Brightonit, fiton 0-1 me gol të Mohamed Salah dhe e çon të paktën përkohësisht në 7 pikë diferencën me Manchester City-n, ndjekësin më të afërt dhe rivalin për të fortë për titullin kampion.,

Një transfertë aspak e lehtë për “The Reds”, që shfrytëzuan në maksimum një episod në favor të tyre në minutën e 50-të.

Sulmuesi egjiptian, pasi iu shmang një mbrojtësi tentoi të godiste portën, por ndërhyja nga pas e kundërshtarit u vlerësua e parregullt nga kryesori, që bëri me shenjë nga pika e bardhë. “Faraoni” nuk mund ta shpërdoronte këtë mundësi, duke shënuar golin e vetëm të takimit që i dha tri pikë shumë të vlefshme Liverpoolit.

Këtë takim Xherdan Shaqiri e nisi titullar dhe u zëvendësua nga James Milner në minutën e 72-të. Me këtë fitore, “The Reds” shkojnë në kuotën e 57 pikëve, 7 më shumë se Manchester City i vendit të dytë, por që ka një ndeshje më pak.

Zhgënjeu Arsenali, që u mposht 1-0 në fushën e West Hamit me gol të Rice.

Rezultatet:

West Ham – Arsenal 1-0

Crystal Palace – Watford 1-2

Leicester City – Southampton 1-2

Cardiff City – Huddersfield Town 0-0

Burnley – Fulham 2-1

Brighton & Hove Albion – Liverpool 0-1./SS