Monday, November 19, 2018

Prizren: Aktivitet vetëdijësues për sëmundjen e diabetit

Rreth 5% i popullsisë në botë është i prekur nga sëmundja e diabetit. Diabeti është një sëmundje kronike, e cila vështirë mund të identifikohet...

Doni të shpëtoni nga reumatizma? Kjo është zgjidhja

Në Shqipëri, rastet e pacientëve që vuajnë nga reumatizma janë në rritje duke prekur edhe moshat nën 30-vjeç. Shkak është stili i keq jetesës...

Para apo pas të keni ngrënë mëngjes? Ja kur këshillohet t’i lani dhëmbët

Higjiena personale është shumë e rëndësishme dhe për këtë arsye të paktën dy herë në ditë duhet të lajmë dhëmbët. Kjo është këshilla standarte...

Si ta kuptoni nëse keni gurë në veshka dhe çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Ata shkaktojnë një sërë simptomash siç janë: dhimbjet, vështirësia në...

Vitaminat që duhet të merrni patjetër për të përballuar gripin gjatë dimrit

Stina e vjeshtës edhe këtë vit është krejt e paparashikueshme. Ulje-ngritjet e temperaturave e rreshjet e vrullshme po sjellin pasoja që ndihen menjëherë. Gripi,...

Keni rrahje të çrregullta të zemrës? Ja çfarë duhet të bëni

A e keni përjetuar ndonjëherë ndjesinë sikur zemra do t’ju dalë nga kraharori? Po ndjesinë e zemrës që sikur resht së rrahuri për një sekondë? Ajo...

Kujdes! Këto janë simptomat e hershme të kancerit, të cilat 90% e njerëzve i...

Trupi i njeriut është i ndërtuar në atë mënyrë që të na dërgojë shenja si simptoma, të cilat na tregojnë se diçka është duke...

Zbuloni sa vite i duhen trupit të pastrohet plotësisht nga pirja e duhanit

Konsumimi i duhanit shkakton një nga çdo katër vdekje nga sëmundjet kardiovaskulare në Shtetet e Bashkuara.Hulumtuesit analizuan historinë e pirjes së duhanit të 8,700...

8 këshilla si ti zhdukni dëmtimet e dhëmbëve njëherë e mirë

Dhëmbët janë pjesë me rëndësi estetike dhe shëndetësore për njeriun dhe sigurisht secili nga ne dëshiron të ketë dhëmbë të bardhë dhe të shëndetshëm. Megjithëse...

Këta janë efektet e mrekullueshme nëse shpëlani fytyrën me uthull molle

Procesi i pastrimit të lëkurës mund të kërkojë më shumë produkte sesa thjesht larësi dhe uji! Grumbullimi i papastërtive , qelizave të vdekura për...