Monday, November 19, 2018

Dridhja e syrit, arsyet se përse ndodh dhe si mund ta shmangni

Tiku nervor i syrit ka të bëjë me pulsime të shpeshta që prekin njërin sy, të cilat i ka përjetuar shpesh shumica prej nesh. Dridhja...

E doni vajzë apo djalë? Ja si t’ia arrini qëllimit

Për shumicën e prindërve të ardhshëm nuk është krejt njësoj gjinia e fëmijëve të tyre. Nëse edhe ju jeni ndër ata, provoni ndonjërën nga...

Mos i hidhni më/Përfitimet shëndetësore të farave të limonit

Farat e limonit janë të ngrënshme dhe plot vlera mirëbërëse për shëndetin. Këto fara përmbajnë sasi të mëdha të antioksidantëve dhe vitaminës C. Farat përmbajnë amino...

Ky është gabimi më i madh që po bëni me fëmijët sapo i jepni...

Të gjithë jemi gjatë gjithë kohës të zënë, ndaj shpeshherë një tablet ose smartphone është e vetmja zgjidhje për fëmijën nëse do të përfundosh...

Kafe apo ujë i ngrohtë me stomakun bosh, ja çfarë rekomandojnë mjekët të konsumoni...

Për shumë njerëz, është e paimagjinueshme ta nisin ditën pa një apo edhe dy filxhanë kafe. Duket sikur lëngu magjik i zi ka një...

Ja si ta përballoni sulmin në zemër, nëse jeni vetëm në shtëpi: Mjafton të...

Sapo të hetoni simptomat e para, thërrisni ndihmën, mirëpo para se të arrijë ndokush tek ju, duhet patjetër të veproni kështu. Të sëmurët nga...

Djersitja e tepërt gjatë natës, shenjë paralajmëruese e 8 problemeve shëndetësore

Të zgjohesh në mes të natës e të shohesh që jastëku, çarçafët e rrobat janë bërë qull në djersë, nuk është shenjë paralajmëruese e...

Luani i zemrës, bima mbrojtëse e jetës

Në lashtësi, luani i zemrës ose siç njihet “Leonurus cardiaca”, është përdorur për të trajtuar rrahjet e çrregullta të zemrës të shkaktuara nga ankthi. Në...

Mos i anashkaloni! Këto janë 7 shenjat që tregojnë se vuani nga migrena

Migrena është një sëmundje shumë e rëndë për të gjithë ata që e kalojnë. Kjo është një sëmundje që lidhet ngushtë me funksionin e...

10 ushqimet që përmbajnë më shumë proteina se vetë veza

Veza është një nga ushqimet me më shumë proteina dhe shkon thuajse me çdo gatim, sallatë, të skuqura, djathë etj. Ajo përmban 6 gram...