Ky trajtim kundër akneve funksionon si me magji…

0

Aknet janë një ndër shqetësimet më të zakonshme të lëkurës. Ato nuk “kursejnë” meshkujt dhe as femrat e të gjitha moshave. Trajtimet natyrale janë shumë efektive dhe për më tepër kushtojnë shumë herë më pak se kremat e gatshëm apo ato që bëhen në qendra estetike.

Vaji i pemës së çajit është duke u bërë gjithnjë e më shumë popullor. Është i njohur për vetitë e tij pastruese dhe për përmbajtjen e komponentëve anti-mikrobikë. Gjithçka filloi në 1923, kur një kimist australian, Arthur Penfold, zbuloi se aktiviteti antiseptik i vajit të pemës së çajit ishte 12 herë më i fortë se ai i acidit karbolik ose fenolit.
Një studim në Spitalin ‘Prince Alfred’ në Australi zbuloi aftësinë e vajit të pemëve të çajit për të trajtuar aknet pa shkaktuar efekte anësore. Kur ai kombinohet edhe me përbërës të tjerë krijon një përzierje shumë të fuqishme e cila vepron brenda pak kohësh.

Përbërësit:
10 pika vaj peme çaji (e gjeni në dyqanet e bimëve mjekësore)
2 lugë çaji xhel Aloe Vera
½ lugë çaji vaj kokosi
Përgatitja:
Vendosini të gjithë përbërësit në një tas të vogël. Përziejini mirë.
Aplikojeni përzierjen në lëkurë para se të flini gjumë. Në mëngjes shpëlani fytyrën me ujë të ngrohtë.