Truku që të gjithë e mbajnë sekret! Ja se si të largoni erën e keqe të gojës në 5 minuta

0

Sipas statistikave, 5 nga 60% e njerëzve në botë vuajnë nga era e keqe e gojës. Edhe nëse kujdeseni për higjienën e gojës çdo ditë, ju keni një erë të keqe dhe ju vë në pozitë të keqe tek të tjerët sa herë që flisni. Por çfarë të bëni kur keni një emergjencë dhe nuk ju ndodhet një çamçakëz me vete? Ne do t’ju japim disa zgjidhje të shpejta dhe efektive në 5 minuta se si të largoni erën e keqe të gojës. Na falenderoni pasi të lexoni artikullin!

Arsyet pse keni një erë të keqe të gojës:

Konsumimi i shumë ushqimeve të pasura me squfur.

Pirja e duhanit dhe alkoolit.

Stresi dhe ankthi.

Infeksionet orale.

Prishja e dhëmbëve.

Çfarë të bëni?

Pini sa më shumë ujë

Kur jeni të dehidratuar, goja juaj është e thatë dhe për rrjedhojë mund të keni edhe aromë aspak të këndshme. Prandaj duhet të pini sa më shumë ujë!

Hani mollë

Merrni një mollë kur të dilni nga shtëpia. Mollët ndihmojnë për të neutralizuar erën e keqe dhe pastrojnë dhëmbët tuaj.

Thithni një limon

Limonët nuk janë vetëm të shëndetshëm, por gjithashtu janë të dobishëm kundër erës së keqe të gojës, pasi ato vrasin bakteret që mund të prodhojnë një erë të padëshiruar.

Ajo çfarë duhet të bëni është të thithni një limon ose ta shtrydhni dhe ta pini lëngun e tij. Limoni është gjithashtu efektiv pasi keni ngrënë qepë ose hudhër.