Hithra, mbretëresha e bimëve popullore kurative

0

Hithra është cilësuar si mbretëresha e bimëve popullore që pastron gjakun dhe ndihmon trupin në detoksifikimin nga kimikatet dhe metalet e rënda.
Hithra ndihmon për të reduktuar mbajtjen e ujit dhe është veçanërisht e dobishme kur ka rrjedhje të rënda menstruale të femrat.

Ajo gjithashtu ndihmon nënat për qumësht dhe rritje të energjisë pas lindjes. Kjo bimë ka kapacitet anti-inflamtor që vepron për të qetësuar simptomat e artritit. Ajo është e pasur me minerale si kalcium, hekur, kalium, fosfor, mangan, zink, bakër dhe magnez, transmeton lajmi.net.

Hithra gjithashtu parandalon formimin e gurëve në veshka dhe problemet e traktit urinar. Lëngu i hithrës është një diuretik natyral që lejon rrjedhjen e duhur të lëngjeve nga veshkat dhe fshikëza duke parandaluar kështu formimin e gurëve.

Ndër të tjera, hithra ul nivelin e kolesterolit në gjak dhe siguron shëndet të plotë të zemrës.

Të NgjajshmeFarat e lulediellit duhet të jenë patjetër pjesë e kuzhinës suaj, këto janë arsyet Ushqimet që i parandalojnë sëmundjet Përqafimi është i mirë për shëndetin, 10 arsyet pse duhet ta bëni më shpesh Sallata Fatush, një recetë tradicionale nga kuzhina arabe Puna, shëndeti dhe ndjenjat – çfarë thotë horoskopi për ju sot Frutat e pyllit, aleate të shkëlqyera për një shëndet të mirë.