A e dini se uthulla është një ilaç popullor, pijeni para gjumit. Ja efektet…

0

Kur bëhet fjalë për ilaçe popullore, uthulla e mollës ka një kult dhe me të drejtë…

Së pari, uthulla e mollës mund t’iu ndihmojë që të absorboni më tepër ushqyes nga ushqimi.

Së dyti, ajo mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak pasi keni ngrënë, e cila nga ana tjetër, mund të ndihmojë që të mos zhvilloni diabet të tipit 2.

Një studim zbuloi se konsumimi i uthullës së mollës para ushqimit ul gati përgjysmë nivelet e glukozës në gjak të pacientëve me paradiabet.

Në një eksperiment të bërë, duke konsumuar një lugë gjelle uthull molle çdo vakt është parë realisht se si ndikon uthulla në organizëm.

Kështu, konsumimi i një luge gjelle para ngrënies me të vërtetë largon dëshirën për ushqim dhe ndihmon që të hani më pak.

Pirja e uthullës së mollës me stomak bosh mund të bëjë që të dobësoheni.

Megjithatë, largimi i dëshirës për të ngrënë nuk bëhet në mënyrë të këndshme.

Ndërsa konsumi i uthullës së mollës pas ushqimit funksionon shumë më mirë.

Uthulla e mollës mund të ndihmojë gjithashtu në tretje.

Uthulla e mollës mund të përdoret si laksativ i butë, natyror.

Është e mira të mos e konsumoni uthullën e mollës ashtu siç është.

Në fillim hollojeni me ujë dhe pastaj pijeni, në mënyrë që të mos iu djegë shumë.

Trajton dhimbjet e fytit:

Bakteri përgjegjës për dhimbjen e fytit nuk mbijeton dot në një ambient ku ka uthull molle.

Merrni 1 lugë çaji uthull molle dhe kalojeni një orë para se të shkoni në shtrat.

Lemza do zhduket:

Uthulla e mollës stimulon nervat përgjegjëse për lemzën dhe shijimi i uthullës do të bëjë që nervat ta “harrojnë” lemzën.

Një lugë çaji me uthull molle i tretur në një filxhan ujë mujafton për ta ndaluar.

Çliron hundët e zëna:

Uthulla e mollës është e pasur me magnezium, potasium dhe vitaminë B1, B2, A, dhe E pastron mukozën dhe sinuset.

Përzieni një lugë çaji uthull molle në një gotë ujë dhe pijeni para se të shkoni në shtrat.

Rregullon acidin në stomak:

Uthulla e mollës ka aftësinë të rregullojë nivelet e acidit në stomakun tuaj.

Thjesht përzieni një lugë gjelle uthull në një gotë ujë dhe pijeni përpara se të shkoni në shtrat.

Rregullon frymën e keqe:

Bakteri në gojën tuaj është për këtë shkak.

Siç thamë më parë uthulla e mollës mund ta vrasë këtë bakter duke iu lënë gojën të freskët.

Ju duhet të merrni një lugë çaji uthull molle para se të shkoni në krevat.

Redukton dhimbjet e stomakut:

Uthulla e mollës ndihmon që ju të harroni pagjumësië gjatë natës që shkatkohet nga dhimbjet e stomakut tuaj.

Ju nuk do të keni më probleme me gazrat në stomak dhe shtrëngimet.

Përzieni 1 lugë çaji uthullë molle në një filxhan çaji me ujë të ngrohtë dhe pijeni para se të shkoni në shtrat.

Ndalon keqtretjen:

Pagjumësia është e lidhur ngushtë më digjestionin.

Uthulla e mollës ju ndihmon në problemet me fryrjen dhe përzierjen: Përzieni një lugë çaji me uthull molle dhe mjaltë në një gotë me ujë të ngrohtë para se të flini.

Redukton dhimbjet e gjurit:

Mungesa e kaliumit konsiderohet si një nga shkaktarët kryesorë të dhimbjes së gjurit.

Për fat të mirë uthulla e mollës është e pasur me kalium që ka aftësinë të reduktojë dhimbjen dhe të rregullojë balancën në qëndrimin e trupit.

Ul nivelet e sheqerit në gjak:

Nivelet e larta të sheqerit në gjak është një ndër problemet më të larta që njerëzit që vuajnë nga pagjumësia kanë.

Uthulla e mollës mund të përmirësojë ndjeshmërinë e insulinës në gjak duke reduktuar dhe sheqerin.

Ju duhet të merrni rregullisht 2 lugë çaji uthull mollë për këtë problem.