The Guardian: Dy kosovarë, dy golashënues, në një stadium me tifozët rusë dhe serbë

0

Edhe mediat botërore kanë shkruar për ndeshjen e sontme në mes Zvicrës dhe Serbisë. Një artikull të gjatë ia ka kushtuar edhe gazeta prestigjioze britanike, The Guardian.

Kjo gazetë, ka shkruar se Shaqiri dhe Xhaka, kanë shënuar dhe festuar për nder të Shqipërisë.

“Nga të gjithë njerëzit, ata duhej të ishin ata. Papritmas, në minutën e fundit, Xherdan Shaqiri po garonte, serbët e ndoqën, por nuk arritën ta kapnin para se ai të rrëshqiste topin nën Vladimir Stojkoviç. Ishte qëllimi që mundi Serbinë dhe e vuri Zvicrën në një pozitë të fortë për të përparuar në raundin tjetër, por ishte gjithashtu shumë më tepër se kaq. Ndërsa ai u kthye dhe bërtiti, ai e mori këmishën e tij, i shtriu muskujt dhe bëri një festë dyfishe për nder të Shqipërisë. Krahas tij, Granit Xhaka bëri të njëjtën gjë – për herë të dytë”, shkruan The Guardian.

“Xhaka kishte shënuar barazimin, tani Shaqiri kishte fituesin. Dy kosovarë, dy golashënues, në një stadium ku tifozët ruse dhe serbë kishin ardhur së bashku për të mbështetur një ekip që ata nuk e shihnin si kundërshtarë të thjeshtë. Një skuadër që kishte parë superior në gjysmën e parë, por u tërhoq prapa në të dytën, dhe u rrah në vdekje”, thuhet në tutje në shkrimin e The Guardian.