Shqiptarët e Zvicrës e ngrijnë Serbinë në Rusi…

0

Zvicra arriti të mposhtë Serbinë me përmbysje në ndeshjen e dytë të grupit E dhe t’i bashkohet Brazilit në krye të renditjes, në kuotën e 4 pikëve. Skuadra ballkanase e nisi mjaft mirë takimin, duke shënuar gol që në minutën e tretë, me anë të sulmuesit Mitroviç dhe duke e mbyllur pjesën e parë në avantazh.

Gjithsesi helvetët reaguan në 45-minutëshin e dytë dhe protagonistë u bënë dy futbollistët me origjinë shqiptare, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.
Fillimisht mesfushori që luan për Arsenalin, shënoi një supergol, me një goditje fantastike nga distanca dhe më pas, në minutën e fundit ishte Xherdan Shaqiri, që pas një sprinti të jashtëzakonshëm, mposhti për herë të dytë portierin e Serbisë dhe i dha fitoren Zvicrës.
Që të dy futbollistët nxehën edhe më shumë ambientin në stadium, pasi festuan gjatë duke bërë shqiponjën, që u ngrit të fluturojë edhe në Rusi.