7 Rastet më të çuditshme që mjekëve u kanë parë sytë

0

Aktualisht ekzistojnë raste të çuditshme, jo të zakonshme dhe ndonjëherë të pabesueshme mjekësore. Këto janë raste reale dhe të pabesueshme që mjekët kanë dëshmuar mbi punën e tyre.

Një grua që gëlltiti një bletë

Robert Glatter, një mjek i emergjencës në Spitalin Lenox Hill në Nju Jork, ka parë më shumë se sa kishte menduar se do të shihte.
Një rast përfshinte një grua që vinte nga një piknik. Ajo piu një gllënjkë nga kanaçja e sodës që kishte afër saj dhe ndjeu dhimbje të forta në gjoks. Ajo kishte një shkallë të lartë të rrahjeve të zemrës dhe buzët i ishin fryrë.
Sapo ajo filloi të ngulçonte, ishte e qartë, sipas Dr Glatter, se ajo kishte gëlltitur një bletë. Mjekët ishin në gjendje të hiqnin një thumb që u gjet i ngulitur në shtresën e saj të stomakut dhe ajo e mori veten shpejt.

Një grua që ngjiti aksidentalisht sytë e saj

Dr. Glatter gjithashtu trajtoi një grua të re që ngjiti aksidentalisht sytë e saj mbyllur me zam. Ajo gabimisht vendosi superngjitës në sytë e saj në vend të vajit antibiotik që ajo po përdorte për të trajtuar një infeksion të syve.
Duke e përkeqësuar edhe më shumë problemin, në rrugën e saj drejt urgjencës, ajo gabimisht hodhi sprucuesin e saj me piper që kishte në çantë në vend të sprucuesit të saj për frymëmarrjen.
Ajo erdhi duke thënë se ajo nuk mund të marrë frymë, me sy të mbyllur,” – thotë Dr Glatter. “Kam përdorur një lubrifikant për të hapur sytë dhe ilaçe për të qetësuar nervat e saj dhe për të hapur rrugët e saj të frymëmarrjes“.

Një fëmijë me ushqim të mbetur, ngecur në veshin e tij

Dr. Edison McDaniels, iu desh ta merrte djalin e tij dhjetëvjeçar në klinikën ku punonte për shkak të dhimbjes së veshit të paqartë që ia kishte. McDaniels i hodhi një vështrim me otoskopin e tij, por nuk mund të përcaktonte gjë pasi specialiteti i tij ishte aktualisht neurokirurgjia.
Në klinikë, mjekët e vizituan fëmijën me një mikroskop. Ata gjetën një copë kokoshke që kishte ngecur në veshin e tij për shumë vite.
Ajo ishte mbuluar me indeve epiteliale, lëkura ishte rritur mbi të dhe pak a shumë e kishte ‘mumifikuar’ copën e kokoshkës aty në vend,” – tha McDaniels.
Ajo kishte mbuluar daullen e veshit dhe kishte bllokuar tubin e veshit. Largimi nuk ishte ndonjë problem i madh se sa diagnostikimi. Fëmija u kurua me antibiotikë për disa ditë më pas dhe nuk pësoi probleme të tjera të dëgjimit.

Një grua me parazitë në qerpikë

Sipas The Sun, një gruaje e njohur vetëm si Xu iu zhvillua blepharitis dhe skuqje e syve pas 100 parazitëve që iu gjetën në qerpikët e saj. Gruaja kineze flinte në të njëjtët jastëkë të pistë prej pesë vjet, që bashkuar me bakteret dhe vajin e krijuar vazhdimisht i dhanë një strehë parazitëve vendosur pranë qerpikëve të saj. Mjekët e përfshirë në këtë rast mjekësor ishin në gjendje të hiqnin parazitët dhe të përshkruanin një ilaç për infeksionin.
Parazitët apo folliculitis Demodex, janë parazitet që gjenden në folikulat e flokëve të fytyrës. Ata zakonisht përhapen nga kafshët shtëpiake dhe njerëzit, por ata lulëzojnë përmes vajrave natyralë të trupit. Sipas raporteve të specialistëve shëndetësore këta parazitë janë kryesisht të padëmshëm dhe janë relativisht të zakonshëm. Në fakt, rreth 50 për qind e njerëzve e kanë këtëparazitin, sepse flenë me makijazhin e tyre të syve.

Një lojtar me një shirit gjigand

Carson Meyer u infektua me një shirit tenje, shirit të gjatë prej 63 cm, raporton The Athletic. Gjatë vitit të tij të dytë në Universitetin e Miamit, atëherë-20-vjeçari Meyer përjetoi lodhje të vazhdueshme dhe të pashpjegueshme dhe humbje peshe.
Në shkurt, ai shkoi në banjo dhe arriti të nxjerrë një shirit. Mjekët dyshojnë se ajo ishte diphyllobothrium latum, një shirit që infekton njerëzit përmes peshkut të gjallë ose të pagatuar mirë.

Një grua me një furrtare ngecur në veshin e saj

Katie Holloway zbuloi një buburrec që po bënte strofull në veshin e saj. Holloway tha se ajo u zgjua një natë nga një dhimbje befasuese.
Ajo e pastroi veshin me një tampon pambukur dhe vetëm gjeti këmbët e vogla ngjyrë kafe të buburrecit. Burri i saj u përpoq ta largonte po ashtu, por pa fat.
Në Urgjencë, një doktor e përdori Lidokainën për të mpirë përkohësisht veshin e saj dhe të vriste buburrecin përpara se ta nxirrte jashtë. Gruas iu dha një recetë me antibiotikë oralë, por më në fund iu desh të vizitonte sërish mjekun e saj për të hequr pjesët e furrtares që ishin ende të ngecura në veshin e saj.

Një grua me një tru të rrjedhshëm

Kendra Jackson-it iu tha nga mjekët se hunda e saj e lëngshme ishte për shkak të alergjive, por Jackson e dinte se fshihej diçka më shumë.
Përveç hundëve që nuk i pushonin së kulluari gjithë kohës, Jackson vuante gjithashtu nga dhimbje koke dhe pagjumësi. Së fundi, në maj të vitit 2018, Jackson u diagnostikua me një rrjedhje të lëngjeve cerebrospinal. Truri i saj në thelb kishte “rrjedhur” përmes hundës së saj me rreth 200ml në ditë. Mjekët zbuluan se një aksident traumatik i ndodhur në vitin 2013, ku Jackson u godit nga prapa dhe goditi fytyrën e saj në kroskot, ishte shkaku.
Nëse nuk trajtohen, rrjedhjet e trurit mund të çojnë në një infeksion serioz. Mjekët e Jackson-it “e mbyllën” burimi i rrjedhjes dhe pritet të bëjë një rimëkëmbje të plotë.