5 këshilla si të mbroheni nga gripi gjatë këtyre ditëve të ftohta!

0

Moti i keq dhe temperaturta nën zero bëjnë që shumë njerëz të preken nga gripi. Por duke qenë shumë moti i acart gripi gjatë këtyre ditëve mund të shoqërohet edhe me kollë për disa ditë me rradhë. Prandaj për t’u mbrojtur nga këto viroza dritare.net ju sugjeron të ndiqni këto 5 këshilla që do ju tregojmë më poshtë, shkruan dritare.net

Më e rëndësishmja mbi të gjitha është që të ruani pastërtinë, sepse gjithçka nga aty nis.

Lani shpesh herë duart gjatë ditës sepse bakteret mund të përcjellin në organizëm mikrobet, nëse me duart e palara prekim sytë dhe gojën.

Bëni ushtrime gjimnastikore. Tonifikimi i muskujve na ndihmon të luftojmë influencën.

Rrisni dozat e zinkut, pasi ky mineral e lufton shumë mirë virusin e gripit. Në të njëjtën kohë evitoni konsumin e yndyrnave dhe sheqerit.

Konsumoni hudhra, sepse hudhra ka rezultuar mjaft efikase në luftën kundër virozave të stinës.

Konsumoni ujë, sepse kështu e ndihmoni sistemin imunitar që të luftojë në mënyrë efikase gripin. Nëse dëshironi të shpëtoni sa më parë nga gripi dritare.net ju sugjeron ti zbatoni këto këshilla.